Člena Hamasu zabilo v Emirátech komando s evropskými pasy

Abú Zabí - Dubajská policie vyšetřuje lednovou vraždu významného člena palestinského islamistického hnutí Hamas Mahmúda Mabhúha, jejíž okolnosti si v ničem nezadají se špionážním thrillerem. Chystá se mezinárodní zakykač na 11 agentů s pasy několika západoevropských zemí. Palestinci tvrdí, že za vraždou jejich dodavatele zbraní je izraelská tajná služba Mossad. Dubajské úřady už předtím oznámily, že jestliže se to potvrdí, vydají zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Britská a irská vláda shodně tvrdí, že pasy, které použili údajní vrazi, jsou falešné.

Velitel dubajské policie uvedl, že Mabhúha v lednu v Dubaji zabilo jedenáctičlenné komando vybavené evropskými pasy. Šest členů vražedného komanda, v němž byla i jedna žena, bylo vybaveno britskými pasy, tři irskými a dva zbývající členové měli francouzský a německý pas. Jména osob uvedených na pasových dokladech byla předána Interpolu a budou na ně vydány zatykače.

Zahí Chalfán Tamím, dubajský policejní prezident:

„Ti, kdo v touze po pomstě sestavují týmy zabijáků, se chovají jako mafiáni, ne jako civilizovaná země. Pokud se kterákoliv země vydá touto cestou, bude ji stíhat justice.“

Pitva označila za příčinu smrti udušení, ale to ještě mají potvrdit dosud nedokončené laboratorní testy. Policie dubajského emirátu zveřejnila záběry průmyslových kamer, na nichž členové komanda s parukami, převleky a sportovním vybavením číhali v luxusním dubajském hotelu na Mabhúha. Najali si protější pokoj. Sledovali ho a 20. ledna - den po jeho příjezdu - ho v jeho pokoji dva z nich ochromili elektrošokem a udusili polštářem. Další hlídali na chodbě. Po činu všichni zmizeli.

Původní informace hovořily o tom, že Mabhúh byl na cestě, na níž měl získat pro Hamas zbraně. Vedení této organizace ale popřelo, že Mabhúh směřoval do Íránu.

Mabhúh se narodil v pásmu Gazy a patřil k zakladatelům ozbrojené sekce Hamasu, brigád Kásam. Izrael Mabhúha spojoval s únosem a vraždou dvou svých vojáků v roce 1989 a také s pašováním raket a dalších zbraní, které se dostávají z Íránu do Gazy a které jsou schopné doletět až do izraelského Tel Avivu. Dvacet let žil Mabhúh v syrském exilu, tamní Palestinci mu uspořádali velký pohřeb.

Mossad své operace veřejně nekomentuje, mnoho detailů Mabhúhovy smrti ale připomíná dřívější útoky připisované izraelské tajné službě. Při jednom z nich se v roce 1997 agenti Mossadu pokusili otrávit vůdce Hamasu Chálida Mišala v Jordánsku. Po naléhání tehdejšího jordánského krále Husajna Izrael prozradil protilátku, která Mišalovi zachránila život.

Zahí Chalfán Tamím
Zahí Chalfán Tamím
Více fotek
  • Zahí Chalfán Tamím autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1434/143302.jpg
  • V Dubaji představili záběry kamer z vraždy Mahmúda Mabhúha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1433/143298.jpg
  • Mahmúd Mabhúh autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1433/143300.jpg
  • Pohřeb Mahmúda Mabhúha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1434/143304.jpg