Japonští velrybáři zadrželi novozélandského aktivistu

Wellington - Potyčky mezi plavidly kampaně za záchranu velryb a japonskými velrybáři v moři u Antarktidy pokračují. Novozélandský aktivista Peter Bethune pronikl na japonskou loď, kde kapitánovi předal fakturu na tři miliony dolarů. Ty mají pokrýt škody spojené s lednovým potopením člunu ochránců Ady Gil po srážce s velrybářskou lodí. Kapitán aktivistu zatkl a předá ho japonským pobřežním hlídkám.

O dalším postupu ohledně Bethunea jednají japonští a novozélandští diplomaté. Mluvčí japonské vlády naznačil, že Bethune by mohl být převezen do Japonska, tam by mohl být podroben výslechu. „Jednáme na základě tohoto předpokladu. Dolaďujeme detaily, jak se může celá záležitost řešit podle japonských zákonů,“ uvedl mluvčí. Aktivistovi hrozí vězení a pokuta až 1100 dolarů.

Vniknutí na loď velrybářů je zatím posledním incidentem při potyčkách mezi ochránci zvířat a lovci velryb, kteří v antarktických vodách loví kytovce v rámci údajného vědeckého programu. Obě strany mezi sebou bojují vodními děly, lasery i moderními akustickými zbraněmi. Několik plavidel již bylo při střetech poškozeno a zatím nejhorším incidentem bylo potopení lodi Ady Gil letos v lednu.

Střet člunu Ady Gil s velrybáři
Zdroj: ČTK/AP
Autor: ČT/AP