Zneužívání dětí je urážkou Boha, prohlásil papež

Vatikán – Benedikt XVI. končí dvoudenní schůzku s irskými biskupy, na které označil zneužívání dětí kněžími za ohavný zločin a hřích urážející boha. Vyzval biskupy, aby problémům minulosti čelili s odhodláním je vyřešit, s upřímností a odvahou. Biskupská delegace papeži slíbila, že bude spolupracovat s irskými úřady na vyšetření skandálu. Církev zneužívání dětí kněžími desítky let tajila a pachatele kryla.

Papež označil sexuální zneužívání dětí a mladistvých nejen za ohavný čin, ale také za smrtelný hřích, který uráží Boha a zraňuje důstojnost člověka, kterého vytvořil dle obrazu svého, uvádí se v dnešním oficiálním vyjádření Vatikánu zveřejněném na závěr dvoudenních jednání s irskými preláty. Papež si podle prohlášení Vatikánu uvědomuje, že vzniklou krizi nelze vyřešit rychle, ale irská církev jí musí čelit se ctí a odvahou.

Takzvaná Murphyho zpráva, zveřejněná koncem listopadu po třech letech vyšetřování, ukazuje, jak hierarchie irské katolické církve kryla zneužívání stovek dětí, jehož se dopouštěli katoličtí kněží v oblasti Dublinu po několik desítek let. Ve zprávě se také poukazuje na to, že irská policie nad mnohými stížnostmi na sexuální zneužívání zavírala oči, nebo tvrdila, že tyto případy nespadají do její působnosti.

Demisi po provalení tohoto skandálu podali čtyři biskupové. Papež Benedikt XVI. sexuální delikty kněžích odsoudil poprvé již loni v prosinci.