Mobile World Congress: Telefon na jednu ruku nebo SIM karta s Wi-Fi

Barcelona - Nejprestižnější mezinárodní operátorský veletrh Mobile World Congress je v plném proudu a o novinky na něm není nouze. Microsoft na něm představil nový operační systém Windows Phone 7, který chce začít do mobilních telefonů instalovat už letos na podzim. Izraelská společnost Else zase přišla s telefonem vybaveným dotykovým displejem, který lze držet a zároveň ovládat jednou rukou. A nezahálela ani Telefónica O2. Návštěvníci její expozice se mohou seznámit se SIM kartou pro mobilní telefony, která umožňuje bezdrátové připojení Wi-Fi.

Veletrh Mobile World Congress je letos především o operačních systémech. Jedním z nich je Windows Phone 7 z dílny světové jedničky Microsoft. Systém spojuje rozšířené pracovní nástroje včetně přístupu ke sdíleným kancelářským dokumentům s širokou nabídkou multimediálních funkcí. Telefony, které jím budou vybaveny, budou mít speciální tlačítko pro přístup do vyhledávače Bing a pohotovostní obrazovka bude místo statických ikon zobrazovat takzvané živé panely podle nastavení uživatele. Ty umožní mít na displeji například aktuální údaje o přátelích v sociálních sítích včetně náhledů obrázků nebo pracovní informace.

Výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer:

0„Tým Windows Phone vyslyšel mou výzvu a přišel s neotřelou filozofií používání mobilního zařízení. Windows Phone 7 Series představuje obrat k telefonům, které dokážou držet krok s tempem lidského života.“

Video Rozhovor s Janem Maturou
video

Rozhovor s Janem Maturou


Systém přinese jednoduché ovládání založené na principu Windows Phone Center. Každé centrum nabídne v rámci jedné obrazovky veškerý obsah spojený s konkrétní činností - soubory uložené v telefonu, informace z webu a aktuální data z internetových služeb. Mobily s novými Windows zároveň nabídnou hry z Xbox Live a hudbu a videa z přehrávače Zune.

Systém by měl lépe konkurovat platformám od amerických firem Apple a Google nebo systému Symbian finské společnosti Nokia. Dalším konkurentem bude prostředí Bada, které chce letos na jaře ve svých telefonech uvést na trh dvojka na trhu, jihokorejský Samsung. „Je to sázka Microsoftu. Musí se hodně snažit, aby se vrátil do hry s chytrými telefony, už ho to stálo hodně peněz,“ podotkl analytik CCS Insight Ben Wood.

Operačních systémů je příliš

I když jsou novinky na trhu zajímavé a uživatelům nabízí stále vyšší komfort, odborníci už vidí možné problémy. „Další novou platformu oznámila také Nokia spolu s výrobcem čipsetů Intelem a do toho každý výrobce má pro nižší kategorie telefonů vlastní platformy, takže je dost pravděpodobné, že do tří let někdo musí z trhu vypadnout, neboť pro všechny není místo,“ varoval v rozhovoru pro ČT24 Jan Matura, vedoucí redakce Mobil.cz.


I Linux v mobilních sítích sílí

Na veletrhu se hojně hovoří ale také o operačním systému Linux. Americká softwarová firma Adobe a tři další společnosti se přidaly k mobilní platformě LiMo, která se o Linux s otevřeným zdrojovým kódem opírá.

Na platformě Linux se zakládá i prostředí telefonu First Else, který lze držet a ovládat jen jednou rukou. Základní menu je uspořádáno na displeji do půlkruhu tak, aby je uživatel držící telefon v jedné ruce zároveň dokázal palcem této ruky ovládat. Vedle telefonování může uživatel přístroj využívat jako fotoaparát, GPS navigaci nebo hudební přehrávač.

 

SIM karta s Wi-Fi zrychlí mobilní připojení k internetu

I když na letošním Mobile World Congress hrají operační systémy prim, veletrh není přece jen pouze o nich. Třeba telekomunikační skupina Telefónica O2 na něm představila novou SIM kartu pro mobilní telefony, která umožňuje bezdrátové připojení Wi-Fi. Mobilní telefon se díky této nové SIM kartě může propojit s notebookem a zprostředkovat připojení na internet mnohem rychleji, než tomu bylo doposud. Dosud hojně využívaná technologie bluetooth je totiž podle odborníků výrazně pomalejší.

Google a jeho chytrý překladač

0Se žhavou novinkou - překladačem textů využívajícím fotoaparát mobilního telefonu - se na barcelonském veletrhu prezentuje i Google. Uživatel si vyfotí telefonem text a přístroj jej přeloží. Dosud mobilní telefony založené na platformě Google umožňovaly například hledání objektů podle vyfocených obrázků nebo hlasových povelů.


Veletrh Mobile World Congress probíhá od pondělí 15. února do čtvrtka 18. února. Své novinky, které mají určovat budoucnost mobilního světa, na něm představuje více než 1 300 společností. Výstavy se účastní více než 50 tisíc odborníků a manažerů z oblasti mobilních komunikací.

Steve Ballmer
Steve Ballmer
Více fotek
  • Steve Ballmer autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/230/22988.jpg
  • Google autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/117/11658.jpg