Nová Evropská komise má dnes premiéru

Brusel - V Bruselu dnes poprvé zasedla nová Evropská komise, jejíž složení poslanci Evropského parlamentu schválili 9. února. Jednání komisařů za zavřenými dveřmi bude zřejmě věnované krizi a plánované strategii pro příští roky. Štefan Füle, který má v komisi na starost rozšíření a sousedské vztahy, už na dnešní jednání připravil materiál o přijímání nových členů. Přednese zprávu k Chorvatsku, Turecku a Makedonii i situaci na Ukrajině.

Dnešní jednání předseda EK José Barroso zahájil k překvapení několika opozdilců (třeba Španěla Joaquína Almunii nebo Fina Olliho Rehna) zacinkáním zvonečku krátce po půl jedenácté.

Přestože měla nová komise začít fungovat už loni na podzim, její jmenování oddálily průtahy s ratifikací Lisabonské smlouvy a odmítnutí bulharské kandidátky Rumjany Želevové. Komise bude sloužit do roku 2014; jako hlavní priority si vytkla hlavně hospodářskou obnovu, finanční reformy a pomoc nezaměstnaným.

Video Zasedá nová Evropská komise
video

Zasedá nová Evropská komise

Politolog Piotr Kaczyński z Centra pro studium evropské politiky ale soudí, že komisi lze sotva označit za „novou“. „Víc než polovina už komisaři byla a je tady určité podezření, že uvidíme to, co jsme viděli už v předchozích pěti letech,“ říká skepticky.

Komise nastupuje v době, kdy EU čelí dopadům nejvážnějších hospodářských obtíží ve své historii. Právě na bedra EK do značné míry připadá úloha přijít s návrhy řešení situace. Pětiletý mandát komise navíc začíná v době, kdy se teprve dolaďuje to, jak bude EU a její instituce fungovat podle nové reformní Lisabonské smlouvy. Díky ní třeba výrazně přibylo pravomocí Evropskému parlamentu, který při schvalování komise dal jasně najevo, že bude požadovat, aby s ním EK podle toho jednala.

/*json*/{"map":{"lat":50.8437793409,"lng":4.38256859779,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.843657,"lng":4.38275,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/