Tutanchamon zemřel podle testů DNA na sněť ze zlomeniny

Washington - Starověký egyptský vládce Tutanchamon ve svých devatenácti letech pravděpodobně zemřel na sněť ze zlomeniny spojenou se zimnicí podobnou malárii. Známý faraon také trpěl nadměrným zvětšením mužských prsních žláz a zřejmě měl i problémy se srdcem. Vyplývá to ze studie egyptských vědců, kterou zveřejnila ve Spojených státech. Šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás dnes v Káhiře oznámí výsledky genetických testů provedených na Tutanchamonově mumii.

Vědci také potvrdili, že jeho otcem byl faraon Achnaton (původně Amenhotep IV.). Matkou by mohla být Achnatonova sestra, s níž se král podle tehdejších zvyklostí oženil. S jistotou vědci určili jeho babičku - Amenhotepovu matku, královnu Teje.

Cílem výzkumu, jehož součástí byly různé radiologické metody a analýza DNA u 16 mumifikovaných těl, bylo odhalit příbuzenské vztahy mezi jednotlivými členy královské rodiny. Tímto způsobem se vědcům podařilo odhalit i různé druhy dědičných nemocí, které egyptské vladaře sužovaly. Podle lékařů jsou choroby přímým důsledkem incestního, ale v rodinách faraonů běžného sňatku sourozenců.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Tutanchamonova DNA vyloučila, že trpěl Marfanovým syndromem

Tutanchamon stejně jako jeho otec a mnoho dalších vladařů královského rodu trpěl na nemoc, která se projevuje nadměrným zvětšením mužských prsních žláz. DNA ale vyloučila Marfanův syndrom. Jeho příznaky na vyobrazeních, například ženské pohlavní znaky u Tutanchamonova otce Achnatona, jsou podle lékařů jen uměleckou stylizací.

Zahi Hawass, vrchní egyptský archeolog:

„Jedna z hlavních věcí, které způsobily jeho smrt, byla velice vážná malárie. Odhalili jsme ale, že měl také zlomeninu levé nohy, ke které došlo jen několik hodin před smrtí. Konečně můžeme říct, že jsme odhalili tajemství smrti krále Tutiho.“

Faraon vládl Egyptu devět let, do roku 1324 před naším letopočtem. „Jeho největší zásluhou je asi to, že zvrátil náboženskou reformu svého otce Achnatona,“ podotkl egyptolog Ladislav Bareš.

Výzkum také poodhalil příčiny Tutanchamonovy smrti. Podle původních hypotéz vladař zemřel v 19 letech na sněť ze zlomeniny, kterou si zřejmě způsobil pádem z vozu. Vědci v jeho krvi objevili také bakterie, které patří k původcům malárie a zimničných onemocnění. Podobné bakterie byly nalezeny v krvi čtyř dalších členů královské rodiny, což odpovídá i lékům, které byly v hrobkách objeveny.

Hrobku faraona objevil Brit Carter

Hrobka faraona byla objevena v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. Známá je především jeho zlatem vykládaná pohřební maska, kvůli jejímuž bohatému zdobení je považován za významného panovníka svého rodu.

„Čeští egyptologové se momentálně chystají do Egypta, odjedou zhruba za tři týdny a měli by pokračovat ve výzkumu pohřebiště z konce 3. tisíciletí před Kristem. Je to pohřebiště vysokých hodnostářů, kteří fakticky spravovali celý stát,“ dodal Bareš.

Objevení mumie faraóna Tutanchamona
Objevení mumie faraóna Tutanchamona
Více fotek
  • Objevení mumie faraóna Tutanchamona autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/119/11816.jpg
  • Sandály faraóna Tutanchamona autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/119/11812.jpg