Muž zadržený v Karáčí je skutečně Baradar

Islámábád – Pákistánská armáda poprvé oficiálně potvrdila, že byl zadržen muž číslo dvě v hierarchii afghánského povstaleckého Talibanu Abdul Ghaní Baradar a že je v pákistánské vazbě. Baradara zatkli před několika dny v jihopákistánském Karáčí. Taliban se k dnešnímu prohlášení pákistánské armády zatím nevyjádřil, v úterý ale jakékoli informace o Baradarově zatčení popíral.

Pákistánská armáda v prohlášení uvádí, že „podrobné identifikační procedury“ byly dokončeny a Baradar je mezi několika osobami, které byly před časem zajaty. Žádné další podrobnosti s odvoláním na bezpečnostní opatření zveřejněny nebyly.

Zadržení Baradara je označováno za velkou ránu afghánskému Talibanu a zároveň za vzpruhu pro koaliční síly bojující proti Talibanu v Afghánistánu. Baradar je ve vedení Talibanu druhým mužem za zakladatelem hnutí mullou Muhammadem Umarem a spolu s ním byl zakládajícím členem Talibanu. Jde o nejvýznamnější postavu tohoto radikálního islámského hnutí, jaká byla od americké invaze do Afghánistánu v roce 2001 zadržena.