Katoličtí kněží zneužívali děti i v Rakousku

Vídeň - Na 17 případů zneužívání dětí v zařízeních katolické církve se přišlo loni v Rakousku. Podle mluvčího vídeňské arcidiecéze Ericha Leitenbergera se stalo osm případů ve vídeňské arcidiecézi, po dvou případech v diecézi Štýrský Hradec, St. Pölten a Innsbruck, po jednom pak v Linci, Salcburku a Eisenstadtu. Každá diecéze má kancelář ombudsmana, kam se mohou oběti obracet s žádostí o pomoc.

Rakouská biskupská konference sestavila v roce 2006 katalog s opatřeními, která mají sexuálnímu zneužívání dětí bránit. „Zneužívání není žádný kavalírský delikt, ale důvod k propuštění z kněžské služby,“ uvedl mluvčí vídeňské arcidiecéze. Se zájemci o studium kněžství se vedou vstupní pohovory, které se týkají jejich citového a psychického založení.

Od doby, kdy byl před lety ze zneužívání dětí podezřelý dnes již zemřelý kardinál Hans Hermann Groer, zřídila každá diecéze kancelář ombudsmana. Někde ji vedou psychiatři, jinde kněží. Některé z obětí chtějí zůstat v anonymitě, což ztěžuje případné stíhání pachatelů.

Skandál kolem zneužívání žáků jezuitských škol a dalších zařízení v 70. a 80. letech otřásá nyní Německem. Přihlásilo se už přes 100 obětí. Žáky údajně obtěžovali členové jezuitského řádu, kteří je učili nebo je měli na starosti.