Náklady na bezpečnost olympiády se vyšplhaly na miliardu dolarů

Vancouver - Na 15 000 policistů a vojáků se v kanadském Vancouveru stará o klidný průběh olympijských her. Také náklady na bezpečnostní opatření jsou enormní. Z původně plánovaných 180 milionů se vyšplhaly na bezmála miliardu dolarů a spolykají víc než polovinu rozpočtu her.

Vancouver se pyšní titulem nejpříjemnější město na světě. Leží u moře, do hor je to pár desítek kilometrů. Pro bezpečnostní síly je to ale noční můra. Hlídky na sněžných skútrech brázdí krajinu vysoko v horách, ve vzduchu neustále hlídají vrtulníky. Bezpečnost zajišťuje i několik lodí na hladině i pod ní.

„Je to nejkomplexnější operace v kanadských dějinách. Sladit námořnictvo, armádu, letectvo a policii, je obrovský úkol,“ uvedla mluvčí bezpečnostního koordinačního centra. Je to první olympiáda na břehu moře, v dosud největším městě. K tomu ještě zabezpečení 150 kilometrů vzdálených sportovišť rozesetých kolem horského střediska Whistler.

Celkem hlídá olympiádů 15 000 vojáků a policistů

O konkrétní hrozbě úřady nevědí, chtějí ale být připravené. V pohotovosti jsou i tisíce policistů. Policie se stará o ulice, armáda o okolí, celkem je v akci 15 000 lidí. Za Vancouverem i vysoko v horách vyrostly provizorní vojenské tábory, v akci je speciální technika. Kam se nedostanou skútry, musí hlídky dojít pěšky. A do nedostupných míst je dopravují vrtulníky.

Ochrana ze vzduchu je po 11. září samozřejmostí, po útocích z Mumbaje se ale zpřísnila i ochrana z moře. Hladinu hlídají vojenské lodě, pod hladinou komanda žabích mužů prozkoumávají třeba nosníky mostů, jestli na nich nejsou výbušniny.

I pátý den olympiády se obešel bez incidentů. Vancouver naštěstí zatím zažívá jenom sportovní dramata.