Ostře sledovaná schůzka: Obama se setká s dalajlamou, ale opatrně

Washington - Americký prezident Barack Obama se i přes protesty Číny dnes odpoledne našeho času setká s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ještě na podzim přitom Obama na rozdíl od svých předchůdců schůzku odmítl. Snaha o navázání spolupráce Spojených států a Pekingu ale nevyšla, a tak americká administrativa změnila své plány. Schůzka se ale asi uskuteční bez oficialit - nebude v Oválné pracovně, bude bez fotografů a Obama s dalajlamou se společně neobjeví na veřejnosti. Washington tak do Pekingu signalizuje: tento tibetský mnich pro nás tentokrát není politický vůdce.

Ještě loni Spojené státy na Čínu spoléhaly v boji proti klimatu nebo v nátlaku na Írán ohledně jeho jaderného programu, a zahrávaly tak otázku lidských práv do autu. Peking ale americkou vstřícnost příliš neopětoval. Roztržku mezi oběma zeměmi vyvolal i útok zřejmě čínských hackerů na službu elektronické pošty americké společnosti Google. Setkání Obamy s dalajlamou je tak zatím poslední kapitolou vzájemných třenic.

Újma na vzájemných čínsko-amerických vztazích ale podle Pekingu není tak velká a Spojené státy by právě kvůli tomu měly schůzku zrušit. Pro Číňany je tibetská otázka velmi důležitým tématem mezinárodních vztahů. Tuto buddhistickou zemi stále považují za součást svého státu. „Pokud bude (Tibet) neustále a nesmyslně pokračovat ve svém odtržení, nedopadne to dobře. Skončí zase pod nadvládou někoho jiného, ať už Američanů, nebo jiné západní země, která se staví proti Číně,“ říká jeden z obyvatel Pekingu.

Video Telefonát Víta Pohanky a Tomáše Etzlera
video

Telefonát Víta Pohanky a Tomáše Etzlera

Čínské ministerstvo zahraničí:

„Trvale žádáme Spojené státy, aby braly v úvahu velkou citlivost otázek spojených s Tibetem, aby obavy Číny braly vážně a aby jejich nejvyšší představitelé dalajlamu nepřijímali.“

Podle Bílého domu Obamovo setkání s dalajlamou vztahy obou zemí nemůže poškodit. „Myslím, že máme s Čínou dostatečně vyspělé vztahy. Můžeme se tak shodovat ve věcech vzájemného zájmu, ale zároveň víme, že dvě země na této planetě se neshodnou vždy na všem a budou mít tyto neshody,“ podotkl prezidentův mluvčí Robert Gibbs.

Dalajlama je ve Spojených státech populární a americké celebrity si kladou za čest považovat ho za přítele. Naposledy tento buddhistický kněz navštívil USA loni v říjnu. Tehdy ho ale Barack Obama nepřijal a vysloužil si za to nemalou kritiku. Stal se totiž první americkou hlavou státu od roku 1991, která tak učinila.