Taliban při bojích používá živé štíty

Kábul - Taliban při bojích se spojeneckými silami na jihu Afghánistánu stále častěji používá civilisty jako živé štíty. Podle afghánského generála Muhíudína Ghurího talibové vyvedou ženy a děti na střechy budov, ze kterých útočí. Schovávají se za ně také při střelbě z oken. Využívají tak toho, že pro velení NATO je během ofenzivy v provincii Hílmand prioritou vyhnout se civilním obětem.

Podle Ghurího vojáci proto musí postupovat opatrně a často prý neopětují nepřátelskou palbu, dokud nejsou v dostatečné blízkosti, kdy mohou rozlišit civilisty od povstalců.

Ofenziva proti Talibanu v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu pokračuje pátým dnem. Dosud při ní zahynulo asi 40 povstalců, 15 civilistů, šest členů NATO a jeden afghánský voják. Hlavním bojištěm je osmdesátitisícové jihoafghánské město Mardžáh. Koaličním silám se podařilo po začátku ofenzivy dostat velkou část města pod kontrolu, pak ale talibové postup aliance zpomalili.

Talibům v Mardžáhu dochází munice

NATO před začátkem operace, která je největší od americké invaze do Afghánistánu v roce 2001, zdůrazňovalo, že zajištění bezpečnosti civilních obyvatel je jeho prioritou.

Povstalcům z hnutí Taliban bojujícím v Mardžáhu podle Severoatlantické aliance dochází munice. NATO údajně odposlechlo komunikaci talibů, kteří požadovali pomoc.