Kvůli eutanazii zatkli veterána BBC Goslinga

Londýn – Sedmdesátiletý moderátor britské zpravodajské stanice BBC Ray Gosling, který se ve vlastním televizním pořadu v pondělí překvapivě přiznal k údajnému zabití svého milence trpícího AIDS, byl zatčen. Hrozí mu až 14 let vězení. V Británii ale nejde o jediný případ eutanazie, o němž se v poslední době mluví. Mimořádnou pozornost vyvolaly minulý měsíc dva případy trestně stíhaných matek, které dopomohly k smrti svým dětem.

„Policie zatkla sedmdesátiletého muže z Nottinghamu pro podezření z vraždy po odvysílaném tvrzení v programu BBC Inside Out v pondělí večer,“ potvrdila policejní mluvčí. Gosling v pořadu řekl, že udusil polštářem přítele, který umíral v nemocnici na AIDS, velmi trpěl a přál si zemřít. Svůj čin za zločin nepovažuje a je připraven nést následky. Neupřesnil, kde a kdy čin spáchal ani jméno své údajné oběti, jde ale podle všeho o dvacet let starý případ.

Gosling zdůraznil, že ničeho nelituje. „Někdy musíte udělat něco statečného a říci… do háje se zákonem. Když někoho milujete, je těžké ho vidět trpět… Řekl jsem lékaři, aby mě nechal chvíli samotného, a on odešel. Vzal jsem polštář a dusil ho, dokud nezemřel,“ řekl moderátor v pořadu.

Video Marek Vácha o eutanazii v Británii
video

Marek Vácha o eutanazii v Británii

Goslingův případ rozvířil debatu o morální a legální stránce asistované sebevraždy. V Británii stojí mimo zákon, hrozí za ni 14 let vězení. „Zákon platí, protože se najde dost lidí, kteří by byli schopni eutanazii zneužít – třeba kvůli dědictví. Člověk prostě nikdy nemůže legálně zabít druhého člověka,“ říká John Wiles, ředitel organizace Léčba, ne zabíjení.

Tři čtvrtiny Britů jsou ale podle průzkumů pro možnost volby a mírněji případy posuzují už i soudy. Zatím je ale veřejným tajemstvím, že smrtelně nemocní Britové jezdí ukončit svůj život do Švýcarska, kde to zákony umožňují.

Moderátor britské zpravodajské stanice BBC Ray Gosling, který se přiznal k zabití umírajícího přítele
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24