Za vraždou člena Hamasu stojí téměř jistě Izrael, tvrdí Dubaj

Dubaj/Londýn – Podle velitele dubajské policie Zahía Chalfána Tamíma ukázalo vyšetřování lednové vraždy člena Hamasu Mahmúda Mabhúha ve Spojených arabských emirátech, že za tímto činem stojí izraelská rozvědka Mossad. Izrael se k celé události nevyjadřuje, respektive svůj podíl na vraždě nepopírá, ani nevyvrací. Počet podezřelých z účasti na vraždě stoupl na 18 a mezinárodní policejní organizace Interpol dnes 11 z nich zařadila na seznam nejhledanějších osob.

„Je to na 99 procent, pokud ne na 100 procent, že za vraždou stojí Mossad,“ uvedl Tamím v místním tisku. Spojené arabské emiráty už předtím oznámily, že jestliže se účast Izraelců potvrdí, vydá se zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Izrael ani jeho rozvědka Mossad účast na atentátu, který se odehrál 20. ledna v Dubaji, nepřiznaly. 

Interpol, mezinárodní organizace kriminální policie, dnes oznámil, že na 11 podezřelých vydal varování nejvyššího, tedy červeného stupně. Členské  státy to opravňuje hledané osoby předběžně zatknout a vydat do země, která je bude vyžadovat. Podle Interpolu by to podezřelým mělo zabránit volně cestovat na pasy, o kterých se organizace domnívá, že jsou falešné. Pokud se účast Mossadu prokáže, měl by podle Tamíma Interpol vydat zatykač na šéfa rozvědky.

Pasy agentů nebyly falešné

Dubajská policie dnes také sdělila, že evropské pasy, které ve Spojených arabských emirátech použilo jedenáctičlenné komando nasazené na Mabhúha, nebyly falešné. Podle izraelského tisku útočníci zřejmě ukradli identitu Izraelcům se zahraničním občanstvím.

Podle čerstvých informací, jež získala agentura AFP, bylo při akci použito šest britských pasů, pět irských, jeden německý a jeden francouzský. SAE původně uváděly pouze tři irské pasy.

Palestinské policejní zdroje v Ramalláhu dnes oznámily, že do akce byli možná zapojeni tři Palestinci. Třetím je podle těchto zdrojů vysoký představitel ozbrojeného křídla Hamasu, brigád Kásam. Tento muž, Nahr Masúd, byl v minulých dnech údajně kvůli Mabhúhově vraždě zatčen v Sýrii, kde předtím pobýval i Mabhúh.

Oznámení dubajské policie přicházejí v den, kdy si ministerstva zahraničí Británie a Irska předvolala velvyslance Izraele v Londýně a Dublinu, aby vysvětlili, jak se mezi ony evropské pasy dostaly i britské a irské. Komando použilo šest britských pasů, tři irské doklady totožnosti, jeden francouzský a jeden německý.

Dubajská policie má v rukávu další důkazy

Do vyšetřování vraždy Mabhúha se zapojilo i Rakousko, které dnes sdělilo, že prověřuje podezření, že komando používalo SIM karty a čísla rakouských mobilních telefonů.

Dubajská policie dnes uvedla, že v nadcházejících dnech zveřejní „nová zjištění“ týkající se útoku na Mabhúha, včetně záznamu z bezpečnostních kamer a fotografií. Tyto nové důkazy podle ní odstraní jakékoli pochybnosti ohledně totožnosti útočníků.