Obama se navzdory čínským výhrůžkám sešel s dalajlamou

Washington – Americký prezident Barack Obama se dnes v Bílém domě setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Peking již před schůzkou varoval, že setkání s exilovým představitelem Tibetu by mohlo poškodit americko-čínské vztahy. Obama se hrozeb zřejmě trochu zalekl, a aby ubral na oficialitě schůzky, přijal dalajlamu místo v Oválné pracovně v takzvaném mapovém pokoji. Setkání proběhlo za uzavřenými dveřmi, média neměla přístup.

„Prezident vyjádřil silnou podporu uchování jedinečné náboženské, kulturní a jazykové identity Tibetu a ochraně lidských práv Tibeťanů v Čínské lidové republice,“ uvedl Bílý dům po schůzce. Obama vyzdvihl také dalajlamovu nenásilnou politiku dialogu s čínskou vládou.

Schůzka dalajlamy a amerického prezidenta přichází v době rostoucího napětí mezi Čínou a Spojenými státy a přes řadu důrazných protestů z Pekingu. Minulý měsíc neuplynul jediný týden, kdy by Čína USA před setkáním nevarovala. „Hrubě to naruší politické základy čínsko-amerických vztahů. Čínský lid nebude tolerovat ty, co se snaží podkopat čínskou státní suverenitu a národní důstojnost,“ varoval zástupce čínského státního úřadu. 

Video Události, komentáře o setkání Obamy s dalajlamou
video

Události, komentáře o setkání Obamy s dalajlamou

Čína se letos ostře ohradila vůči americkému obvinění, že stála za kyberútokem na firmu Google, a tvrdě kritizuje plán Washingtonu prodat zbraně na Tchaj-wan. Obě strany se přou v otázkách vzájemného obchodu a obviňují se z protekcionismu. Spojené státy ale nejsou jediným terčem čínského hněvu. 

Číně se znelíbilo i Norsko a Švýcarsko

Zhoršením bilaterálních vztahů hrozí Peking i Norsku - za to, že Norové nominovali na Nobelovu cenu míru čínského disidenta Liou Siao-poa, který byl v prosinci minulého roku odsouzen k jedenácti letům vězení. 

Švýcaři mají zase problém, protože přijali dva bývalé ujgurské vězně z Guantánama a odmítají čínské žádosti na jejich vydání.  

Ekonomicky silná a sebevědomá Čína ukazuje světu, že si nenechá nic líbit. Někteří politologové tvrdí, že agresivní rétorika je určena i domácímu publiku. Země není tak harmonická, jak by si její vůdci přáli. V Číně jsou desetitisíce sociálních nepokojů ročně, na mnoha místech panuje etnické napětí.