Olympiáda ve Vancouveru - nejhorší v historii?

Vancouver - Obraz olympiády ve Vancouveru hyzdí první kaňky, hlavně britská média nešetří výtkami na adresu pořadatelů a vypočítávají, kolikrát už se těžce přehmátli. Organizační výbor kontroval prohlášením, že někteří novináři zřejmě sledují úplně jiné hry. Některé kritické hlasy dokonce o olympijských hrách ve Vancouveru hovoří jako o nejhorších v dějinách.

Jako vždycky slibovali organizátoři nejlepší olympiádu v historii. Nyní ale Vancouver bojuje s pověstí aspiranta na opačný konec žebříčku. Média jsou plná diskusí, jestli to je nejhorší olympiáda v dějinách.

Rekordně teplým počasím problémy jenom začaly. Týdny organizátoři vozili do hor nad Vancouverem umělý sníh. Závody se konaly, tisíce diváků na ně ale nepustili. Místa na stání byla po dešti nebezpečná. Pak se při zahájení nezvedlo jedno rameno stojanu a oheň zapálily jenom tři sportovní legendy z původně plánovaných čtyř.

Svět v té době ale řešil zásadnější problém. Smrt gruzínského sáňkaře obnovila dohady o bezpečnosti olympijské dráhy. Oficiální závěr o chybě závodníka vzbudil rozhořčení nejenom v Gruzii. „Při vší úctě – žádná chyba ve sportu nesmí končit smrtí závodníka,“ prohlásil gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Do toho přišlo několik odložených závodů kvůli počasí. Když už odstartovali soutěž biatlonistů, hraničil chaos s neregulérností. Muži i ženy startovali v jiném pořadí, než si vylosovali, nedodržovali se předepsané rozestupy. Ženy měl na starosti švýcarský rozhodčí, muže pak Čech.

Rozpaky vyvolal i první závod Martiny Sáblíkové. Byl to začátek problémů s úpravou ledu, protože se porouchala rolba. Novou nakonec museli přivézt až z tisíc kilometrů vzdáleného Calgary.

Organizátoři se hájí, že na hodnocení je ještě příliš brzy. Jako sportovní výkony se ale i organizace boduje od začátku a na zlatou medaili to pro tyhle hry zatím příliš nevypadá.