Audit prokázal nelidské pracovní podmínky ve France Telécom

Paříž - Nebývalý nárůst sebevražd ve francouzské společnosti Telécom přinutil firmu k netradičnímu kroku. S odboráři dnes podepíšou dohodu o rovnováze mezi soukromým a pracovním životem. Od roku 2008 kvůli poměrům ve firmě dobrovolně ukončilo život 37 lidí. Minulý týden to byly hned dva případy. Speciální průzkum zaměstnanců ukázal, že jsou chodem firmy znechuceni.

Mimořádně náročné pracovní podmínky, nepřijatelný přístup nadřízených, neúnosný nátlak na zaměstnance – to zjistil průzkum auditorské společnosti. V některých úsecích firmy prý panuje doslova teror. Zaměstnanci nesmí odejít na záchod bez dovolení a kvůli každé pauze, která je delší než jedna minuta, musí podat písemné vysvětlení. Navíc žádosti o dovolenou zůstávají bez odezvy.

Sebevraždami se již zabývá vláda

Video Telefonát Jiřího Slavíčka
video

Telefonát Jiřího Slavíčka

Pro telekomunikační společnost byly výsledky průzkumu zdrcující, zvlášť když se ankety zúčastnilo 80 tisíc ze 102 000 zaměstnanců. Telécom už před Vánoci přislíbil, že pracovní podmínky svých lidí změní. Podle ředitele firmy Didiera Lombarda jsou nové společenské smlouvy ve firmě zapotřebí. „Teď je ale nutné zabránit opakujícím se sebevraždám,“ prohlásil šéf společnosti.

V souvislosti s nárůstem sebevražd začala na vedení firmy tlačit i francouzská vláda. Společnost už zřídila telefonní linku, na které se mohou lidé spojit s psychologem. Včera otevřelo francouzské ministerstvo práce také internetovou stránku, na které se mohou zaměstnanci i vedení vyjadřovat anonymně i adresně ke svým pracovním podmínkám.

Dohoda s odbory by teď měla upravit podmínky pro zaměstnance a vyřešit problémy s přesouváním zaměstnanců do vzdálených zařízení.

Z Paříže okomentoval celou kauzu publicista Jiří Slavíček: „Podmínky ve France Telécom se stávají tragickým sociálním předobrazem francouzské společnosti.“ Vysvětlil, že ve Francii se sice stále zvyšuje nezaměstnanost, na druhé straně si ale lidé stěžují, že je práce k nevydržení.

Zaměstnanci France Télécom
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24