OSN žádá pro Haiti rekordních 1,44 miliardy dolarů

New York - OSN žádá dárcovské země o téměř 1 a tři čtvrtě miliardy dolarů na obnovu Haiti. To je víc než po asijském tsunami v roce 2004. Peníze půjdou na letošní pomoc třem milionům Haiťanů, které postihlo zemětřesení. Původně OSN na tento rok žádala méně než polovinu. Silné zemětřesení z 12. ledna nepřežilo víc než 200 tisíc Haiťanů. Bez domova je tam stále více než milion lidí.

Oddělení pro humanitární záležitosti OSN oznámilo, že 480 milionů dolarů, tedy asi třetina z požadované sumy, poslouží na nákup potravin a zbytek bude rozdělen na vybudování provizorních příbytků, k obnově zemědělství, na školství, zdravotnictví a zajištění hygienických podmínek. O podobně vysokou sumu OSN žádala naposledy v roce 2005, kdy bylo potřeba pomoci asijským oblastem postiženým v prosinci 2004 tsunami.

Clinton: Využití peněz bude kontrolovatelné

Video Reportáž Kristýny Gavriněvové
video

Reportáž Kristýny Gavriněvové

Vedle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna se ve čtvrtek objevil i zvláštní zmocněnec OSN pro Haiti a bývalý americký prezident Bill Clinton. Ujistil dárcovské státy, že využití peněz bude přehledné a kontrolovatelné na internetové stránce HaitiSpecialEnvoy.org. „Haiťané vás chtějí přivítat jako turisty, nejen jako dárce. Chtějí postavit svou zemi na vlastní nohy. Ale aby to bylo možné, děláme tuto rychlou výzvu. Příliš mnoho Haiťanů teď žije ze dne na den,“ řekl zmocněnec OSN pro Haiti Bill Clinton.

V metropoli přistálo první linkové letadlo

„Lidé na Haiti ztratili životy, domovy nebo živobytí. Jsou vytrvalí a trpěliví i v takto tíživé situaci. Vzkazujeme jim, že jsme s nimi a s obnovou pomůžeme,“ podotkl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Opravit se už podařilo letiště Toussaint-Louverture v Port-au-Prince, které po lednovém zemětřesení sloužilo výhradně pro vojenské a humanitární lety. Otřesy poškodily terminál i kontrolní věž a kontrolu pak převzala americká armáda. Teď vrátila řízení místnímu personálu a na letišti dnes od zemětřesení přistál první linkový letoun; šlo o stroj americké společnosti American Airlines na lince z Miami.