Čína kvůli setkání Obamy s dalajlamou předvolala amerického velvyslance

Peking - Kvůli návštěvě duchovního vůdce Tibetu dalajlamy u amerického prezidenta Obamy si Čína předvolala velvyslance Spojených států v Pekingu. Jonu Huntsmanovi předala oficiální protest proti jejich setkání. Informovala o tom agentura Nová Čína. Obama vyšel Pekingu vstříc, když se s dalajlamou odmítl setkat ještě před návštěvou Číny. Zrušené setkání mu ale vyneslo velkou kritiku.

Návštěva dalajlamy v Bílém domě proběhla za zavřenými dveřmi mimo Oválnou pracovnu, nenásledovalo žádné prohlášení pro novináře a uveřejněna byla jediná společná fotka.

Po setkání ani oba společně nepředstoupili před novináře. Bílý dům jen vydal stručné prohlášení. Obama podpořil zachování identity Tibetu a ochranu lidských práv Tibeťanů v Číně.

„Mluvili jsme o nutnosti prosazovat lidská práva, abychom tak dosáhli míru ve světě, míru v rodinách a mírumilovných jedinců. Také jsem zmínil, že ženy jsou citlivější k bolesti a utrpení. Měly by se více podílet na vládě,“ popsal obsah jednání tibetský duchovní vůdce.

Podle Číny se jedná o hrubé vměšování

Setkání je trnem v oku Číně. Ta dalajlamu označuje za separatistického vůdce. Schůzce v Bílém domě se Peking urputně snažil zabránit. Teď rozčileně vzkazuje, že se Washington bude muset snažit, aby napravil vzájemné vztahy.

Podle vysokých představitelů čínské vlády se jednalo o hrubé vměšování do vnitřních poměrů v zemi. Nepomohlo ani to, že Bílý dům vypustil všechny oficiality a prezident Obama přijal dalajlamu jako soukromou, nikoliv politickou návštěvu.