Ve Vancouveru je slyšet čeština

Vancouver - V dějišti zimních olympijských her ve Vancouveru zní čeština. Nejde přitom jen o fanoušky, kteří přijeli na hry. Ve městě žije také velká krajanská komunita. Ta přitom v Kanadě vůbec nezahálí. Právě teď nacvičují Češi divadelní hru, která by měla mít premiéru na konci dubna.

Do Vancouveru se kvůli zimním olympijským hrám sjíždějí Češi. A to nejen fanoušci, kteří sem přiletěli z České republiky. České barvy se zatím v průběhu olympijských her rozhodně neztratily. Ale ani před tím tu čeština nepatřila v konkurenci ostatních jazyků k nějakým Popelkám, v zemi totiž žije početná česká komunita.

Kateřina Taylor učila kdysi ještě jako Matoušková na pražské Štvanici stát na bruslích. Po srpnové invazi v roce 1968 se z ní stala Kanaďanka. A Kanadu reprezentovala v krasobruslení párů na sarajevské olympiádě. Na hrách ve Vancouveru znovu Kateřina zažívá olympijskou atmosféru, zapojila se jako dobrovolnice a pomáhá organizovat setkávání olympioniků z celého světa.

Češi se ale družili ve Vancouveru i před olympiádou. Vznikl tu například amatérský divadelní soubor, který nedávno oslavil už 30 let. Teď soubor nacvičuje novou hru. „Definitivně nás to drží všechny pohromadě,“ říká režisérka Jana Parfittová. 

Premiéra bude na konci dubna. Zkoušky totiž zatím komplikuje olympiáda. Hlavní herec před olympijským šílenstvím radši odjel z města. A druhý mužský představitel doteď zkoušel na prestižnější představení – na zahájení olympijských her. Když se slavnostní zahájení olympiády změnilo v rej irských tanců, mezi stovkami tanečníků byl i Radek Trefný. „Byl to hodně zajímavý pocit, zkoušeli jsme to dva měsíce,“ vzpomíná na vystoupení. Do Kanady přijel Radek studovat - původně na rok - teď ale plánuje zůstat. A podobných lidí přibývá.

Češi založili v Kanadě amatérský divadelní soubor.
Češi založili v Kanadě amatérský divadelní soubor.