Nizozemská vláda se rozpadla kvůli sporům o vojáky v Afghánistánu

Haag - Nizozemská vláda předčasně končí. Oznámil to premiér Jan Peter Balkenende s tím, že demisi později dnes předloží královně. Vláda nastoupila do úřadu před třemi lety a zkolabovala dnes po dlouhém jednání, které trvalo od pátku, když se dvě největší strany koalice nedokázaly dohodnout na tom, zda stáhnout nizozemské vojáky z Afghánistánu, jak bylo původně plánováno v letošním roce. Nejpozději v létě se tudíž budou konat předčasné volby a budoucnost nizozemské mise tak bude v rukou nového kabinetu.

Balkenendeho strana Křesťanskodemokratická výzva (CDA) chtěla v Afghánistánu ponechat menší kontingent vojáků ještě rok po letošním srpnu. Proti tomu se ostře postavil místopředseda vlády a šéf Strany práce (PvdA) Wouter Bos, který prosazoval, aby afghánská mise skončila nejpozději do konce letošního, jak strana slíbila voličům.

Řešením budou předčasné volby

Video Rozpad vlády v Nizozemí
video

Rozpad vlády v Nizozemí

Jan Peter Balkenende

„Bohužel musím konstatovat, že pro křesťanské demokraty, Stranu práce a Křesťanskou unii už neexistuje plodná společná cesta vpřed.“

Balkenende oznámil, že druhá největší strana vládní koalice (PvdA) opouští vládu kvůli nesmiřitelným rozdílům v názorech na to, zda prodloužit nizozemskou vojenskou misi v Afghánistánu. Po šestnáctihodinovém zasedání kabinetu Balkenende přišel mezi novináře a řekl jim pouze, že se vláda rozpadla. Co se bude dít dále, ale neřekl a o možnosti předčasných voleb se nezmínil. Zatím není jasné, jak chce dosavadní premiér dále postupovat.

Nizozemsko po třech letech nejspíše čekají předčasné volby. Podle ministerstva vnitra to pravděpodobně bude nejpozději v červnu. Komplikuje to však přípravu rozpočtu a úsporných opatření. Ekonomika právě začala po roce vykazovat známky křehkého oživení. Pád vlády ho ale může ohrozit.

Budoucnost nizozemské mise v Afghánistánu je nejistá

Odborníci na mezinárodní vztahy upozorňují, že případné stažení vojáků může poškodit pověst Nizozemska coby spolehlivého partnera. K nizozemským sporům se již vyjádřila i Severoatlantická aliance. Její šéf Anders Fogh Rasmussen přes svého mluvčího vzkázal, že stále doufá, že Nizozemnsko ponechá v Afghánistánu alespoň malý kontingent.

Nizozemští vojáci jsou v Afghánistánu od srpna 2006. Je jich tam 1950 a 21 už jich bylo v Afghánistánu zabito. Jejich stahování mělo začít v srpnu a dokončeno mělo být koncem roku. Vláda o tom rozhodla v roce 2007. NATO ale nizozemskou vládu letos požádalo, aby nizozemští vojáci v Afghánistánu zůstali až do srpna 2011.

Předseda Wouter Bos se vyjadřuje k odchodu Strany práce z vlády
Předseda Wouter Bos se vyjadřuje k odchodu Strany práce z vlády
Více fotek
  • Předseda Wouter Bos se vyjadřuje k odchodu Strany práce z vlády autor: Evert-Jan Daniels, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1445/144464.jpg
  • Nizozemský voják v Afghánistánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1446/144532.jpg