Pákistánská armáda zabila na 30 ozbrojenců al-Káidy

Islámábád - Pákistánské bombardéry zaútočily na základny al-Káidy v Jižním Vazíristánu a zabily 30 ozbrojenců, oznámily to tiskové agentury s odvoláním na pákistánské vojenské zdroje. Nálet se zaměřil na Šaval, horský úkryt radikálů nedaleko afghánské hranice. Vojáci dostali tip od informátora. Pákistánská armáda rozpoutala v říjnu v Jižním Vazíristánu velkou ofenzívu a tvrdí, že většinu základen islamistických radikálů zlikvidovala. Na území se mají skrývat i nejvyšší velitelé Talibanu a al-Káidy.

„Šaval se stal naším terčem poté, co jsme dostali informaci, že se v horách skrývají ozbrojenci,“ řekl mluvčí pákistánské armády.

Paštunské kmenové oblasti v Pákistánu, především Jižní a sousední Severní Vazíristán, jsou považovány za globální líheň ozbrojenců včetně nejvyšších představitelů al-Káidy a Talibanu.

Ve čtvrtek se při americkém náletu na Severní Vazíristán podařilo zabít Muhammada Hakkáního, syna afghánského povstaleckého velitele Džalaluddína Hakkáního, jehož frakce Talibanu napadá koaliční vojáky v Afghánistánu. Zabití Muhammada Hakkáního následovalo jen několik dní poté, co se dostaly na veřejnost informace o zadržení muže číslo dvě v hierarchii afghánského Talibanu Abdula Ghaního Baradara. Ten byl zajat začátkem února v pákistánském Karáčí díky spolupráci pákistánské a americké tajné služby.