Endeavour se odpojil od ISS a vrací se na Zemi

Mys Canaveral - Raketoplán Endeavour se odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a šestice astronautů se vrací zpět na Zemi. Na Floridě by měl přistát 22. února. Na ISS zůstalo pět astronautů, dva Američané, dva Rusové a Japonec. Výstavba ISS je nyní prakticky dokončena. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ještě plánuje čtyři cesty svých raketoplánů.

Od roku 1998 ji budovalo 16 států a přišla asi na 100 miliard dolarů. Poslední velký díl, vyhlídkový modul Cupola a novou sekci Tranquility, dopravil na orbitální komplex právě Endeavour. Vyhlídkový modul má sedm oken, z nichž prostřední kruhové o průměru 79 centimetrů je největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval.

Modul Tranquility má posádce orbitálního komplexu výrazně zlepšit kvalitu života na oběžné dráze, kupole jí pak poskytne dosud nebývalý výhled ze stanice. Sekce je vybavena cvičebním a dalším zdraví prospěšným zařízením a rovněž toaletami. Podle agentury AP se však zatím nepodařilo opravit závadu, která se objevila na zdejším systému pro přeměnu moče astronautů v pitnou vodu.

Vyhlídkový modul Cupola je 1,5 metru vysoký, v průměru má téměř tři metry a je na Tranquility namontován v pozici proti zemskému povrchu. Navržen byl tak, aby otvíral 360stupňové zorné pole, tedy nejen vyhlídku na domovskou planetu a blížící se vesmírná plavidla, ale také na okolní vesmír a samu orbitální stanici.

NASA plánuje ještě čtyři cesty svých raketoplánů. Na ISS dopraví náhradní díly a zásoby a pak jejich mise skončí. Vesmírná stanice pak bude spoléhat výhradně na ruské rakety Sojuz.