Tymošenková stahuje žalobu proti výsledkům voleb

Kyjev - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková oznámila, že stahuje svoji žalobu proti výsledkům prezidentských voleb, kterou podala u nejvyššího správního soudu. Neúspěšná uchazečka o prezidentský úřad při dnešním zasedání soudu v Kyjevě svůj nejnovější krok zdůvodnila tím, že její důkazy jsou posuzovány jen formálně. Přestože je tento postup neobvyklý, soudci se stažením žaloby nakonec po několikahodinovém zvažování souhlasili. Podle zpravodaje ČT Miroslava Karase lze rozhodnutí premiérky považovat za tečku za prezidentskými volbami a platí vítězství Viktora Janukovyče. Budoucí prezident Ukrajiny navíc dnes oznámil, že jeho první zahraniční cesta bude směřovat do Ruské federace.

„Nevidíme smysl, proč pokračovat v projednávání žaloby, a s ohledem na formální projednávání důkazů, které jsme soudu předložili, naši žalobu odvoláváme,“ prohlásila Tymošenková v soudní síni. Přestavitel soudu ji ale upozornil, že zákon stažení žaloby po zahájení procesu nepředpokládá. Premiérka nicméně prohlásila, že na svém návrhu trvá.

Železná Julija se nevzdává

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Julija Tymošenková tvrdí, že předložila přesvědčivé důkazy o tom, že při prezidentských volbách, které podle ústřední volební komise vyhrál opoziční předák Viktor Janukovyč, byl porušen volební zákon. Soudci ale podle jejích slov odmítli využít písemné důkazy a nechtěli ani předvolat navržené svědky. Politička práci nejvyššího správního soudu zpochybnila. Podle ní bude falšování voleb prokázáno v jiném, čestném procesu.

Anna Germanová, Strana regionů

„Nedostatek důkazů přinutil Tymošenkovou uznat očividný fakt, že volby vyhrál Janukovyč.“

Představitel týmu Tymošenkové, poslanec Serhyj Myščenko však zdůraznil, že stažení žaloby nelze chápat jako projev slabosti. „Julija Tymošenková se nevzdala. Je to jenom začátek. Dala prostě najevo, že se nehodlá účastnit této frašky,“ řekl poslanec o zasedání nejvyššího správního soudu.

Prezident nastoupí až po skončení soudu

Žalobu, v níž Tymošenková označila Janukovyčovo vítězství za zmanipulované, začal nejvyšší správní soud projednávat v pátek. Bez uzavření stížnosti proti výsledkům voleb nebyla inaugurace nového prezidenta možná. Ta je plánována na 25. února. Dnes premiérka zopakovala, že Janukovyče za svého prezidenta nepovažuje. Stejného názoru jsou i poslanci frakce Bloku Julije Tymošenkové, kteří se inaugurace nezúčastní.

Strana regionů v současné době připravuje hlasování na vyslovení nedůvěry Tymošenkové. Příští prezident totiž prohlásil, že odchod premiérky je pro něj hlavním cílem po prezidentských volbách.

Druhé, rozhodující kolo prezidentských voleb se na Ukrajině konalo 7. února. Oficiální výsledky přiřkly vítězství na stranu opozičního kandidáta Viktora Janukovyče - získal o 3,5 procenta hlasů více než Tymošenková. Premiérka v žalobě tvrdila, že více než milion hlasů bylo zfalšováno nebo špatně spočítáno. Požadovala vyhlášení třetího kola voleb, jako tomu bylo za oranžové revoluce v roce 2004 - tehdy dodatečné kolo hlasování zvrátilo původní vítězství Janukovyče a zajistilo prezidentský úřad Viktoru Juščenkovi.