Iwodžima- hromadný hrob amerických i japonských vojáků

Iótó (Japonsko) - Jedna z nejkrvavějších bitev, které Američané svedli na sklonku druhé světové války, začala vyloděním amerických jednotek na tichomořském ostrově Iwodžima (dnes Iótó). Tento strategicky významný sopečný ostrov, ležící asi 1200 kilometrů jižně od Tokia, byl prvním japonským územím obsazeným Spojenci ve válce v Pacifiku a Američanům posloužil k náletům na Tokio a k přípravě invaze na Okinawu. V bitvě o Iwodžimu, jež byla zahájena 19. února 1945 a trvala více než měsíc, zemřelo téměř 7000 Američanů a asi 18.000 Japonců.

Američané původně předpokládali, že ostrůvek o rozloze čtyři krát osm kilometrů získají velmi rychle - se 110.000 muži měli více než pětinásobnou převahu. Ovšem nepočítali s tím, že Japonci ve shodě s kodexem samurajské cti bušidó budou klást až sebevražedný odpor. Pod vedením generála Kuribajašiho navíc japonští vojáci vytvořili z ostrova obrovskou podzemní pevnost. V polovině března byla zachycena zpráva japonského generála: „Nejedli jsme, ani nepili pět dní, ale náš bojový duch je silný.“

Sopka Suribači byla strategickým místem

Vylodění začalo v ranních hodinách, kdy dorazil první člun k pláži Futacune na jihozápadě ostrova. Američané spočátku nenarazili na odpor, ale přesto pokračovali v postupu do vnitrozemí. První překážku vojákům vystavil strmý svah ze sopečného popela, který zastavil postup. Toho momentu využilo Kuribajašiho dělostřelectvo. Na vojáky začalo pálit ze všech stran. Americké ztráty začaly hrozivě narůstat. Přestože příští den přijely první posily, snaha o dobytí strategické sopky Suribači byla neúspěšná.

Vztyčená vlajka se stala symbolem

Američanům se podařilo sopku dobýt až 23. února. Několik vojáků z námořní pěchoty tak mohlo na jejím vrcholu vztyčit vlajku USA. Obsazení sopky Suribači nebylo úplným vítězstvím, ale výrazně to podpořilo morálku amerických vojáků na Iwodžimě. Japonští obránci ale kladli tuhý odpor, posun jednotek o každý metr si vyžádal spoustu obětí na obou stranách. Konec bitevní vřavy se přiblížil, až když generál Kuribajaši spáchal sebevraždu. Celý ostrov byl nakonec dobyt 26. března 1945.

Z bitvy o Iwodžimu pochází i jeden z nejslavnějších snímků druhé světové války, který pořídil fotograf Joe Rosenthal pro agenturu AP již krátce po vylodění amerických jednotek 23. února. Tato legendární fotka, zachycující vztyčování vlajky USA na vrcholku Suribači nad Iwodžimou, se stala také předlouhou pro památník členům americké námořní pěchoty u amerického národního hřbitova v Arlingtonu. Jedním z šestice vojáků na fotce je i seržant Michael Strank, rodák ze Slovenska, který se ale konce bitvy nedožil.

Bitva o Iwodžimu
Bitva o Iwodžimu
Více fotek
  • Bitva o Iwodžimu zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1442/144137.jpg
  • Boje o Pacifik zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1442/144135.jpg
  • Boje v Pacifiku během 2. světové války zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1442/144138.jpg