„Jsme už v situaci, kdy můžeme potvrdit další datum nové fáze projektu,“ hlásí z Ol Pejety její mluvčí Elodie Sampereová. Samice Fatu a Nájin budou podle ní vypuštěny do chovného prostoru 25. března a k nim se přidá i starší ze samců Súdán, jediný africký rodák z královedvorské čtyřky.
O poznání mladší Suni dostane ještě extra čas na další pokusy a sbližování s volnou přírodou. Uplynulé dny věnoval Suni stále častějšímu spásání dlouhé trávy štetkovky trojmužné, která patří k typickém jídelníčku severních bílých nosorožců v jejich původní domovině. „Byla radost pozorovat jeho rostoucí sebevědomí a postupné odpoutávání se od bomy,“ uvedla v této souvislosti Elodie Sampereová.
Elodie Sampereová
„Byl to působivý pohled. Sledovat ho, jakou vyvine rychlost a obratnost, i to, že si plně uvědomuje elektrický ohradník, a také to, že už nehledá bezpečí v bomě, která mu ho skýtala v posledních dvou měsících ale přímo v buši.“
Súdánův horizont ale leží v tuto chvíli už mnohem dál. Jakmile se otevřou dveře bomy, jeho chráněného výběhu, vyráží nedočkavě na průzkum a značkování svého teritoria, které sebevědomě posouvá až k samotným ohradníkům. V rezervaci považují za mimořádně skvělou zprávu, že ve chvíli, kdy byl vyplašen hlasitým a nečekaným přeletem tryskáčem, nehledal útočiště právě v bomě, ale pustil se neomylně do volně rostoucích akácií. Tedy normální a zdravý instinkt zvířete ze savany.
Dobré zprávy nosorožcům přinesl další, v tomto ročním období vzácný déšť nad Ol Pejetou. Svůj díl si vybraly zejména samice, které sprška zastihla ve velké ohradě. Fatu a Nájin skvělou příležitost ke hrám a honičkám v bahně využily dokonale, a to s takovou chutí, že bylo velmi těžké přesvědčit je k pravidelnému odpolednímu návratu do bomy. Hlavní ošetřovatelka Berry Whitteová měla co dělat, aby nadšené dámy svolala po notném přemlouvání a s pozoruhodným zpožděním domů. Postavení ne nepodobné matce, která z hřiště svolává děti zabrané hrou na oběd či k večeři.
„Nikdy mě neignorovaly tak okázalým způsobem, ale na druhé straně jsem prostě nemohla odolat tomu, jak si to užívaly. A uvědomila jsem si nakonec, že se vrátí, až budou samy připravené,“ říká Berry Whiteová. „Prostě si zamilovaly Afriku a začínají každopádně přebírat iniciativu, takže jejich nezájem je zdrojem mé dokonalé blaženosti.“
Čtveřice českých nosorožců je v keňské rezervaci Ol Pejeta od 20. prosince loňského roku. Zvířata, která zatím jako jediná mohou zachránit geneticky unikátní druh severního bílého nosorožce, za sebou mají aklimatizaci v bomách a také drobné veterinární a bezpečnostní zákroky, například dodatečné zkrácení rohů; rohovina byla uložena za přísných bezpečnostních opatření ve státních depozitech v Nairobi. Do kořene většího z rohů pak byla skryta miniatruní krátkovlnná vysílačka. To je opatření, kterým projde každý z téměř stovky nosorožců v Ol Pejetě a výrazně pomáhá v boji proti pytlákům.

- Bílí severní nosorožci v Ol Pejetě autor: Tomáš Šponar, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1446/144550.jpg
- Bílí severní nosorožci v Ol Pejetě autor: Tomáš Šponar, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1446/144554.jpg
- Projekt na záchranu severních bílých nosorožců autor: Tomáš Šponar, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1446/144556.jpg