Povodně na Madeiře: čtyři desítky mrtvých, stovka zraněných

Lisabon - Nejméně 40 mrtvých a 120 zraněných si vyžádaly sobotní lijáky a vichry, které postihly portugalský ostrov Madeira. Skoro 250 lidí nezkrotný živel připravil o střechu nad hlavou. Vodovody, kanalizace, elektřina ani telefony nefungují. Lisabon poslal postižené oblasti pomoc. Úřady se obávají, že počet obětí na tomto turisticky vyhledávaném ostrově v Atlantiku ještě stoupne. Jde o největší přírodní katastrofu na Madeiře za posledních sto let.

„Budeme pokračovat v hledání těl. Očekáváme týmy, které mají přijet z kontinentu a pracovat v terénu,“ řekl na dnešním brífinku tajemník pro sociální věci na ostrově Francisco Ramos.

Portugalská vláda vyslala na turistický ostrov v Atlantiku vojenské letadlo typu C-130 s týmem záchranářů s pátracími psy, skupinou potápěčů a s týmem lékařů. Dorazí také odborníci a materiál na opravy poškozených telefonních linek a pět soudních lékařů, aby provedli pitvy a pozůstalí mohli své blízké co nejdřív pohřbít.

Video Na Madeiře si záplavy vyžádaly už 38 mrtvých
video

Na Madeiře si záplavy vyžádaly už 38 mrtvých

Podle úřadů se na ostrově jednalo o nejhorší bouři od roku 1993. Průtrž mračen přišla nečekaně. Přes sto lidí skončilo se zraněními v nemocnici. Infrastruktura je zničená, vodovody, kanalizace, rozvod elektřiny ani telefony nefungují. Jeden obydlený horský region je stále nedostupný. Kromě mrtvých a zraněných asi 250 osob přišlo o střechu nad hlavou. Regionální správa se obrátila o pomoc i na evropskou komisi. Ačkoliv se život ve městěch zastavil, lidé se snaží o co nejrychlejší obnovu.

Češi mezi oběťmi zřejmě nejsou

Český zastupitelský úřad v Portugalsku ani konzulát na Madeiře neobdržely informace o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byl nějaký český občan.

Madeira leží 900 kilometrů jihozápadně od Portugalska a 500 kilometrů západně od afrických břehů. Žije zde 250 000 obyvatel, většina z nich (100 000) v metropoli Funchal. Obyvatelé ostrova si nyní mohou trochu vydechnout. Pršet už nemá tak intenzivně a dalších záplav se prý nemusejí obávat.

/*json*/{"map":{"lat":32.7618717303,"lng":-16.9738769531,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/