Vancouver - nejen centrum olympiády, ale i zábavy

Vancouver - Už desátým dnem žije kanadský Vancouver zimní olympiádou. Hry se pro město staly záminkou k jedné velké pouliční oslavě. Na začátku byla internetová výzva, jejíž autoři instruovali účastníky, aby si nacvičili nějakou taneční sestavu a ve čtyři hodiny přišli na hlavní vancouverskou ulici. Dorazily tisíce lidí. Lidé zatancovali jednu skladbu a zase se rozešli. Další informace z olympiády přináší webový speciál zoh.cz.

V jiném projektu hrál hlavní roli opět internet. Tuhle akci však posvětilo město. Každý večer oblohu nad Vancouverem ozáří laserová show. Sestavy může na internetové stránce navolit každý. „Podobné akce se už uskutečnily, ale nikdy ne v takovém měřítku. Je to úspěšný projekt, budí zájem,“ tvrdí Richard Newirth, šéf kulturního programu ve Vancouveru.

Svůj výtvor poslaly už desetitisíce lidí. Pak už jenom čekají, až bude nebe nad Vancouverem patřit 12 sekund jenom jednomu z nich. Na internetu je k vidění v pohledu hned čtyř kamer.

Večírky jsou ve Vancouveru ve znamení oslav vítězství domácích barev nebo improvizované jam-session ve frontě do rockového klubu. Vancouver se ale baví třeba i v cikánském rytmu ve Slovenském domě, který vyrostl na jedné z hlavních ulic. Slováci přivezli muzikanty, divadla, ukazují filmy. Olympiádu prostě využili k představení své země. A zájem je veliký.

Kdo chce najít Český dům, musí si zajet z centra půl hodiny autem. A obyčejný člověk se dovnitř nedostane. Dům slouží jako zázemí české výpravy a místo sponzorských večírků a oslav úspěchů. Za dva roky v Londýně to možná už bude jiné. Tahle olympiáda se ale ve znamení českých barev, tedy aspoň mimo sportoviště, rozhodně nenese.

Facebook
Facebook