Americká vláda chce ozdravit Velká jezera

Washington - Americká vláda v neděli představila plán na vyčištění a zlepšení kvality vody ve Velkých jezerech ležících při americko-kanadské hranici. Na ochranu a obnovu jezer už vyčlenila půl miliardy dolarů, dalších 300 milionů uvolní z rozpočtu příští rok. Projekt by měl pomoct vymýtit takzvané invazní druhy, tedy organismy, které v oblasti původně nežily, ale postupně tam zdomácněly a vytlačují původní druhy. Velká jezera prý ohrožuje třeba asijský kapr.

Vláda by také chtěla investovat do odstranění látek znečišťujících životní prostředí a do obnovy asi 200 000 hektarů mokřin v oblasti.

„Jde o to stanovit nový standard péče pro Velká jezera,“ uvedla Lisa Jacksonová z americké agentury pro životní prostředí. Ta v neděli o plánech diskutovala s guvernéry jednotlivých amerických států, do kterých Velká jezera zasahují.

Koncem loňského roku americký Kongres přiklepl na zlepšení ekosystému Velkých jezer, která představují největší skupinu sladkovodních jezer na světě, téměř 500 milionů dolarů. Velká jezera obsahují pětinu veškeré sladké vody na Zemi.

Ontarijské jezero
Ontarijské jezero