Při náletu NATO v Afghánistánu zemřelo 27 civilistů

Kábul - Při nedělním náletu sil Severoatlantické aliance na konvoj v jižním Afghánistánu zahynulo 27 civilistů. Mezi mrtvými jsou čtyři ženy a jedno dítě, dalších 12 lidí bylo zraněno. Dřívější informace afghánského kabinetu uváděly dokonce 33 mrtvých. Podle mluvčího ministerstva vnitra cestovalo v konvoji přes 40 lidí a všichni byli civilisté. NATO potvrdilo, že nálet provedlo, a vyjádřilo nad civilními oběťmi politování. Vojáci se prý domnívali, že v konvoji jedou povstalci.

Zdroje z NATO potvrdily, že v provincii Uruzgán alianční vojáci zaútočili na konvoj tří minibusů. „Jsme krajně zarmouceni tragickou ztrátou nevinných životů,“ prohlásil velitel sil USA a NATO v Afghánistánu generál Stanley McChrystal. „Dal jsem jasně najevo našim silám, že tu jsme, abychom chránili afghánský lid, a nechtěné zabíjení nebo zraňování civilistů podkopává důvěru Afghánců v misi. Zdvojnásobíme naše úsilí pro obnovení této důvěry.“ Již v neděli se generál za nešťastný útok omluvil afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu.

Shodou okolností vyzval v sobotu afghánský prezident Hamíd Karzáí NATO, aby lépe zajišťovalo ochranu civilistů během bojových operací v oblasti města Mardžáh. Především požadoval omezení leteckých útoků.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Během probíhající ofenzívy v Hílmandu se ale civilisté dostávají do nebezpečí téměř neustále, zprávy o civilních obětech přicházejí z Afghánistánu každý týden. Často jde o oběti bombardování - v září zemřelo při likvidaci ukradených cisteren s benzínem 125 lidí, přičemž asi jen polovina z nich byli talibanci. Ochranu obyčejných lidí požadují po koaličních silách stále důrazněji afghánští politici.

Nick Parker, zástupce velitele sil NATO v Afghánistánu:

„Nařídili jsme důkladné vyšetřování. Zjistíme, jak se to stalo a kdo je odpovědný. Děláme vše, co je možné, aby se tyto chyby nestávaly. Rodinám obětí se hluboce omlouvám.“

Podle odhadů zemřelo kvůli akcím spojenců od začátku invaze v roce 2001 až 25 tisíc afghánských civilistů. Spojenecká vojska kvůli tomu ztrácejí podporu Afghánců, která je ale pro úspěch kampaně klíčová. NATO tak stojí před zásadním rozhodnutím - zda omezit letecké útoky, a předejít tak možným omylům. Přitom právě údery ze vzduchu - pokud jsou správně zacílené - dokáží být velmi efektivní a pozemní jednotky se nevystavují nebezpečí.

Sebevražedný útočník zabil 15 lidí

Při útoku sebevražedného atentátníka dnes ve východním Afghánistánu přišlo o život 15 lidí a dalších patnáct bylo zraněno. Útočník odpálil nálož na svém těle v blízkosti skupiny kmenových stařešinů a několika vládních pracovníků, kteří se sešli se stovkami afghánských uprchlíků navrátivších se ze sousedního Pákistánu. Mezi mrtvými je i vlivný kmenový vůdce v provincii Nangarhár Muhammad Zaman.

Stanley McChrystal
Stanley McChrystal
Více fotek
  • Stanley McChrystal autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1449/144832.jpg
  • Nick Parker autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1449/144878.jpg
  • Vojáci NATO v Afghánistánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1449/144870.jpg
  • Američtí a afghánští vojáci autor: Abdul Khaleq, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1439/143877.jpg