Perský záliv je Perský záliv, jinak bude zle, hrozí Írán aerolinkám

Teherán – Zahraniční letecké společnosti musí na svých letových monitorech používat zeměpisný termín Perský záliv, jinak nedostanou povolení využívat íránský vzdušný prostor. Oznámil to dnes íránský ministr dopravy Hamíd Behbahání s tím, že výrazy jako Záliv nebo Arabský záliv jsou pro Írán nepřijatelné. Letadla společností, které do čtrnácti dní neuposlechnou, budou zabavena.

Nedávno byl za použití nesprávného slova propuštěn jeden zahraniční zaměstnanec íránských aerolinek. Na téma označení mořské plochy oddělující Írán od jeho arabských sousedů na západě se konaly četné konference. Po světě kolují staré mapy, které mají vnést do názvosloví jasno, arabské státy většinou hovoří o Arabském zálivu, Mezinárodní hydrografická organizace o Íránském zálivu, OSN uznává termín Perský záliv.

Behbahání oznámil, že společnosti, které nezačnou na svých monitorech používat výhradně termín Perský záliv, nebudou dostávat povolení pro vstup do íránského vzdušného prostoru. Při opakovaném neuposlechnutí pak nedostanou letadla, jež v Íránu přistanou, povolení odstartovat.

/*json*/{"map":{"lat":27.5861978577,"lng":52.1630859375,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/