Obama přichází s vlastním návrhem zdravotní reformy

Washington - Americký prezident Barack Obama zveřejnil nový plán, kterým chce podpořit schvalování zdravotnické reformy v Kongresu. Návrh má pomoci 31 milionům Američanů, kteří si zatím nemohou dovolit zdravotní pojištění, a předpokládá vznik federálního úřadu, který by zabraňoval „nespravedlivému zvyšování pojistného“. Ve čtvrtek o něm bude prezident jednat s republikány.

 

Senát i Sněmovna reprezentantů již přijaly svou verzi reformy, práce na definitivním znění zákona ale prakticky ustaly, když Obamovi demokraté po lednových doplňovacích volbách do Senátu ve státě Massachusetts v Kongresu přišli o dostatek hlasů pro schválení konečné podoby reformy.

Obamův návrh vychází především ze senátní verze, ale přichází i s některými novými opatřeními. Nejdůležitější je návrh na vytvoření nového federálního úřadu, který by zabraňoval nespravedlivému zvyšování pojistného. Obama, který se dosud při tvorbě reformy držel stranou, očekává, že jeho návrh pomůže zejména rodinám a malým firmám. Chce především zvýšit konkurenci na trhu zdravotních pojišťoven a ukončit diskriminaci Američanů, jimž pojišťovny nechtějí hradit pojištění kvůli tomu, že v okamžiku uzavření pojistky měli zdravotní potíže, o kterých pojišťovna nevěděla.

Obama tvrdí, že jeho návrh ve zdravotnictví odstraní plýtvání a podvody, a přinese tak významné úspory, a to 100 miliard dolarů v příštích deseti letech a jeden bilion dolarů v dekádě následující. Náklady na reformu se dosud odhadovaly na 900 miliard až jeden bilion dolarů během příštích deseti let.