Litevec bude mít v Evropské unii na starosti Afghánistán

Brusel/Vilnius – Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová dnes v Bruselu jmenovala bývalého litevského ministra zahraničí Vygaudase Ušackase zvláštním představitelem EU v Afghánistánu. Ušackas musel v lednu odejít z litevské vlády pro neshody s prezidentkou Daliou Grybauskaitéovou, mimo jiné kvůli zlehčování prokázané existence tajné věznice americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) na litevském území. Ušackas ve funkci nahradí dosavadního představitele EU v Afghánistánu Ettora Franceska Sequiho. Díky schválení Lisabonské smlouvy ale bude mít daleko více pravomocí.

„Je tou správnou osobou (na funkci představitele EU) a já nemám žádný důvod se znepokojovat,“ obhajovala ale Ušackase Ashtonová. Ušackas jmenování přivítal. „Nová funkce je pro mě výzvou a bude vyžadovat značné úsilí. Vynasnažím se důvěru ve mě vloženou nezklamat,“ řekl telefonicky AFP.

Ušackas podal demisi v litevské vládě 21. ledna poté, co ho ostře kritizovala prezidentka. Odůvodnil svůj odchod tím, že ve vládě ani od prezidentky Grybauskaitéové necítí podporu. Důvodem byla ministrova prohlášení a postoje bagatelizující prokázanou existenci tajné věznice CIA v Litvě.  

 Loni v prosinci vyšetřování zvláštní parlamentní komise potvrdilo, že litevské státní orgány schválily výstavbu vězení CIA pro osoby podezřelé z terorismu, mohly být dokonce dvě. Komise ale nezjistila, zda věznice byly vůbec uvedeny do provozu - nepodařilo se prý pro to nalézt náležité důkazy.