Palestinci protestují proti rozšíření izraelského seznamu památek

Jeruzalém - Izraelská armáda se střetla s palestinskými demonstranty v Hebronu. Důvodem byl tentokrát spor o dva starozákonní chrámy na Západním břehu Jordánu, které Izrael zařadil na seznam národního dědictví. Tento krok podle očekávání vyvolal hněv Palestinců, kteří Předjordánsko považují za součást svého budoucího samostatného státu a odmítají jakoukoli izraelskou přítomnost v oblasti. Podle pozorovatelů krok poškodí mírový proces.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že na seznam nejnověji přibyla Hrobka patriarchů v Hebronu a hrob starozákonní Ráchel u Betléma. O zařazení těchto míst usilovali především osadníci a nacionalisté, kteří chtěli rozšířit kategorii národního dědictví o místa ze Starého zákona na Západním břehu Jordánu. „Je dobře, že vláda oficiálně potvrdila, že tahle místa patří k židovské historii. Já doufám, že se stanou symbolem míru,“ podotkl izraelský osadník Noam Federman.

Palestinci pálili pneumatiky a házeli kamením

Asi stovka převážně mladých Palestinců se včera sešla na protestní demonstraci v Hebronu. Podle mluvčího izraelské armády pálili pneumatiky a házeli kamením na izraelské vojáky, z nichž jeden utrpěl lehké zranění. Izraelci použili proti demonstrantům slzný plyn a ohlušující granáty, odpoledne se nepokoje utišily. Na znamení protestu jsou v Hebronu podle zpravodaje agentury AFP uzavřené školy a obchody a na výzvu hnutí Fatah byla vyhlášena čtyřiadvacetihodinová generální stávka.

Izraelské rozhodnutí kritizovalo OSN i Jordánsko

Tvrdé odsouzení izraelského rozhodnutí zaznělo od hlavního palestinského vyjednávače Saíba Irikáta, který doprovází palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse při jeho oficiální návštěvě Paříže. Rozhodnutí izraelské vlády kritizovalo i Jordánsko a zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Blízký východ a Palestinu Robert Serry, který zdůraznil, že obě Izraelem vybraná místa leží na okupovaném palestinském území.

Izraelský seznam národního dědictví má asi 150 položek. Netanjahuův mluvčí zdůraznil, že na něm jsou pouze místa, která mají význam pro židovský národ.

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Více fotek
  • Benjamin Netanjahu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1074/107396.jpg
  • Mahmúd Abbás autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1234/123322.jpg