V Severním Irsku vybuchla u soudu bomba

Newry  - Před budovou soudu v severoirském Newry vybuchla bomba, zrovna když policie prostory evakuovala. Podezření vzbudilo odstavené auto, ve kterém bomba nakonec skutečně byla. Podle policie je zázrak, že nikoho nezabila ani nezranila. Za útokem stojí odštěpenecká republikánská frakce, která odmítá mírový proces. Čin odsoudili politici protestantských i republikánských stran, které spolupracují v provinční samosprávě.

Policie dostala v pondělí večer hlášení o podezřelém vozidle před soudem v Newry. Policisté se obávali, že by mohla být v autě bomba, nakonec se tyto předpovědi vyplnily. Bomba explodovala během evakuačních manévrů. 

Jde o druhý podobný případ za několik dnů, kdy byla v pátek ve vesnici Keady několik desítek kilometrů odtud u policejní stanice nalezena dodávka s nastraženou bombou.   

Po mírové dohodě z roku 1998, která ukončila desetiletí násilností, při nichž přišlo o život přes 3500 lidí, je v čele Severního Irska vláda za účasti jak separatistických katolíků, tak unionistických protestantů. Odštěpenecké organizace Irské republikánské armády (IRA) však mírový vývoj odmítají a podnikají ojedinělé útoky.