WHO zkoumá, zda prasečí chřipka ztratila potenciál pandemie

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes zahájila poradu krizového výboru o tom, zda prasečí chřipka vyvolávaná virem A(H1N1) již překročila svůj vrchol a opadá, čímž by ztratila svůj pandemický potenciál. Porada 15 členů výboru probíhá ve formě telekonference a oficiální výsledek nebude oznámen dřív než ve středu.

Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je choroba ve většině evropských států na ústupu a nových případů nepřibývá. Pokud se tento trend potvrdí i v jiných částech světa, nebude to ale ještě automaticky znamenat, že pandemie skončila, varoval předem odborník WHO Keidži Fukuda. Pouze tím bude vyjádřeno, že „to nejhorší již minulo“ a že nákaza v nynější fázi spěje „k situaci srovnatelné s běžnou sezonní chřipkou“, dodal. Nelze ale vyloučit nové návraty infekce regionálního charakteru.

Za stovky milionů novou očkovací látku nakoupily mnohé státy. O očkování ale není velký zájem, protože průběh prasečí chřipky je mnohdy lehčí než běžné chřipky, a vlády se vakcíny začínají zbavovat. WHO před pár dny doporučila, aby se vakcína proti prasečí chřipce stala pro příští podzim a zimu součástí očkovací látky proti sezonní chřipce.

Nemoc se objevila poprvé loni na jaře v Mexiku. Od té doby se jí na planetě nakazily statisíce osob, zemřelo na ní podle WHO 16 tisíc lidí.