Súdánský prezident podepsal příměří s povstalci z Dárfúru

Dauhá - Súdánský prezident Umar Bašír podepsal předběžnou dohodu o příměří s rebely z Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM). Dohoda, kterou již v sobotu podepsali zástupci súdánské vlády, by měla začít platit od půlnoci. Chartúm se tak snaží zlepšit situaci v těžce zkoušeném regionu Dárfúr na západě země. Operuje tam ale více povstaleckých skupin a ostatní dohody s vládou odmítají. Během sedm let trvající války mezi arabskými milicemi podporovanými vládou a rebely zemřelo 300 tisíc lidí, dva a půl milionu dalších je bez domova.

Jde zatím pouze o rámcovou smlouvu, konečné dohody by mělo být dosaženo do 15. března. Dnešní podpisové ceremonie se zúčastnil také katarský emír Hamada bin Chalíf Sání a čadský prezident Idriss Déby. Za JEM rámcovou dohodu podepsal jeho vůdce Chalíl Ibráhím. V jednom ze článků se počítá s tím, že se JEM počínaje podpisem konečné dohody stává politickou stranou. V návrhu se rovněž hovoří o obnově Dárfúru a odškodnění obyvatel této oblasti.

Ibráhím podporoval převrat, jímž se dostal Bašír v roce 1989 k moci. Než se roku 2003 připojil k povstání v Dárfúru, zastával posty v místních vládách v Dárfúru a dalších oblastech Súdánu.

Chartúm uzavřel v minulých letech dohody o rozdělení moci a bohatství země s několika dalšími povstaleckými skupinami, které působily na východě nebo jihu Súdánu. Bašír doufá, že mír v Dárfúru zaručí klidné parlamentní volby, vypsané na dny od 11. do 13. dubna.