Vídeňská radnice uzavře výsledky rozpačitého referenda

Vídeň - Vídeňská radnice dnes definitivně uzavře výsledky referenda, které se týkalo třeba možnosti zaměstnávat profesionální domovníky, poplatku za vjezd do centra nebo celonočního provozu metra. Hlasovací místa byla ale po dobu referenda většinou prázdná. Šlo o první referendum ve Vídni od roku 1991. I když názor Rakušanů politiky zajímal, jeho výsledky se řídit nemusí. Podle zákona totiž nejsou závazné.

 

V referendu se řešily průkazy pro majitele bojových psů, návrat domovníků, celodenní škola, nonstop provoz metra a mýtné pro auta v centru. Referendum ale kritizovali občané i média. Objevily se pochybnosti, jestli jde o projev přímé demokracie, nebo o předvolební kampaň. Volby do vídeňského zastupitelstva jsou v Rakousku horkým politickým tématem už teď - a to se mají konat až na podzim.

Michael Häupl, starosta Vídně:

0„Jsou to všechno otázky, o nichž se už dlouho diskutuje, ale kde rozdílné politické názory zatím znemožnily rozhodnutí. Proto je předkládáme občanům.“

Sociální demokracii, která ovládá vídeňskou radnici, hrozí, že ztratí kontrolu nad městem. Průzkumy předpovídají triumf rakouské krajní pravice. „Teprve volby budou tím skutečným referendem - já nabízím odpovědi, a ne otázky,“ říká předseda Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache.