Tři šéfové Googlu půjdou kvůli záběrům trýznění postiženého za mříže

Řím - Tři představitele italské pobočky internetového vyhledávače Google odsoudil milánský soud k šestiměsíčnímu vězení za spoluúčast na hanobení a porušování práva na soukromý život. Oznámil to mluvčí Googlu. Vedoucí pracovníci Googlu byli odsouzeni za to, že se v roce 2006 v jedné sekci vyhledávače objevily záběry trýznění handicapovaného mladíka. Jsou to první tresty, které byly v mezinárodním měřítku kdy vyměřeny zodpovědným činitelům Googlu za obsah internetových stránek.

Tři vedoucí pracovníci Googlu byli odsouzeni k půlročnímu vězení, čtvrtý pracovník, který byl také obviněn, byl osvobozen. Prokuratura původně požadovala pro zmíněné tři šéfy roční vězení, pro čtvrtého půlroční.

Záběry se v sekci „Nejzábavnější video“ italského Googlu objevily v září 2006 a byly tam dostupné asi dva měsíce. Čtyři žáci z Turína na nich trápí mladíka postiženého Downovým syndromem. Záběry vyvolaly v Itálii skandál a provinilci byli vyloučeni ze své školy až do konce daného školního roku.

Google tvrdí, že postupoval v souladu se zákonem a záběry stáhl, když na ně úřady upozornily. Navíc podle Googlu díky zveřejnění záběrů byli viníci zjištěni a potrestáni a stíhání je totéž jako stíhání listonoše za roznášku dopisů s nenávistným obsahem. Podle prokuratury bylo naopak povinností vyhledávače rozšiřování tohoto videa zabránit.