Mardžáh je téměř dobyt, vyhráno ale zdaleka není

Mardžáh (Afghánistán) - Jedenáctidenní ofenziva spojeneckých jednotek NATO v jihoafghánském Mardžáhu pokračuje pomalu – nejen kvůli obrovskému množství bomb, které zde nastražili povstalci, ale i kvůli opatrnosti spojenců, kteří se snaží maximálně předcházet ztrátám na civilních životech. Daří se jim obsadit obranné posty bojovníků Talibanu, místní obyvatele ale zatím na svou stranu nezískali. Důvěra místních lidí je přitom klíč k úspěchu nejen pro misi NATO, ale i pro obnovu Afghánistánu.

Ve městě se sešly dva americké prapory, které při ofenzívě postupovaly ze severu a jihu. Podařilo se jim vytvořit průchodnou komunikaci, přes niž budou moci do míst bojů dopravovat munici a posily. Vyčistit město od talibanců ale bude trvat ještě dlouho: Mardžáh je jedno z nejlidnatějších středisek v provincii Hílmand. Povstalci také stále drží několik míst ve městě a ostřelují okolí z opevněných bunkrů.

Nedůvěra místních lidí pramení z neblahé zkušenosti

Mnozí z místních ale nevěří tomu, že Američané a příslušníci afghánské armády zůstanou ve městě dost dlouho na to, aby zabránili Talibanu v návratu. K podobnému vývoji totiž došlo už v roce 2007, kdy Mardžáh dobyli Britové, později ale město opustili. Když britské a afghánské jednotky obsadily loni v březnu město znovu, situace se opakovala. Někteří z místních obyvatel po odchodu spojeneckých vojsk a návratu talibanců tvrdě platili za to, že s cizími vojsky navázali kontakt.

Podle některých místních lidí bylo za vlády Talibanu ve městě míň korupce a mohli pěstovat opium. Od amerických a afghánských jednotek chtějí, aby zajistily větší pořádek. Američané slibují, že pomůžou postavit školy, nemocnice, nové silnice a ve městě zůstanou profesionální policisté. Poučeni z minulých chyb nehodlají si důstojníci sil NATO znepřátelit místní obyvatelstvo tím, že ničí opiová pole: pouze výrobny heroinu a drogové konvoje

Přísnější pravidla pro noční zátahy

Velení koaličních sil v Afghánistánu také v souvislosti s rostoucím počtem civilních obětí a nedůvěrou ze strany Afghánců zpřísnilo pravidla pro noční akce v domech a uzavřených objektech. Tyto zátahy totiž bývají kritizovány jako příliš agresivní. Nový dokument proto nařizuje jednotkám využít v noci, kdykoliv je to možné, doprovodu afghánských vojáků, aby klepali na dveře obydlí i uzavřených komplexů. Využiti mají být také v případě, kdy je nutné vniknout dovnitř za použití síly.

V Afghánistánu dnes zavraždili vládního úředníka

Dva atentátníci na motocyklu dnes v jihoafghánském Kandaháru zastřelili šéfa místního ministerstva kultury a informací Abdula Madžída Babaího. K odpovědnosti se přihlásil Taliban, neuvedl ale žádný motiv. Při podobných útocích v Kandaháru extremisti zavraždili v posledních letech desítky prominentních politiků i náboženských vůdců, kteří byli napojeni na vládu. Není ovšem jasné, co vedlo Taliban k vraždě Babaího, jelikož zastával svůj úřad osm let a žádná kontroverze v souvislosti s ním známa není.

/*json*/{"map":{"lat":32.3614033153,"lng":65.0390625,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":31.634675549541,"lng":64.35791015625,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/