Řízení v opilosti zlomilo vaz šéfce německých evangelíků

Hannover - Předsedkyně rady Evangelické církve v Německu Margot Käßmannová, která byla v sobotu přistižena opilá za volantem, dnes rezignovala na svou funkci. První žena v čele německých evangelíků opustila i svůj biskupský úřad v Hannoveru. Ještě před třemi lety sama brojila proti nezodpovědným řidičům, kteří sedají za volant po požití alkoholu nebo drog.

„Moje srdce mi jasně říká, že nemohu s potřebnou autoritou v úřadu zůstat,“ prohlásila Käßmannová na odpolední tiskové konferenci, kde znovu vyjádřila lítost nad svou chybou, která vyvolala v Německu velký skandál. Rada Evangelické církve jí přitom ještě dnes dopoledne vyslovila důvěru.

Podle průzkumu mezi čtenáři německého deníku Bild ale nejsou Němci v názoru na skandál 51leté biskupky zajedno. Zatímco 51 procent má pro její provinění pochopení, 49 procent tvrdí, že vysoká církevní představitelka má být vzorem pro ostatní, a její chování je proto neomluvitelné.

Käßmannová řídila v sobotu v centru Hannoveru s 1,54 promile alkoholu v krvi, výrazně překročila povolenou rychlost a ještě k tomu jela na červenou. Hrozí jí vysoká pokuta a roční zákaz řízení.

Käßmannová je první ženou v čele německých protestantů a byla také první biskupkou, která se rozvedla. Do čela německých evangelíků a luteránů byla zvolena loni v říjnu. Během dosavadního působení v čele evangelíků na sebe upozornila hlavně ostrou kritikou nasazení německých vojáků v Afghánistánu.