Syn vůdce Hamasu spolupracoval roky s Izraelem

Jeruzalém – Izraelský tisk přišel s nečekaným odhalením. Jedním z agentů izraelské tajné služby Šin Bet byl i syn zakladatele hnutí Hamas Mosab Hasan Júsif. Informace, které získával, vedly podle deníku Haaretz k desítkám zmařených sebevražedných útoků, vražd a k likvidaci řady teroristických buněk. Júsif konvertoval před deseti lety ke křesťanství a v současnosti žije v Kalifornii.

„Nejraději bych teď byl v Gaze. Oblékl bych si uniformu a přidal se k izraelskému speciálnímu komandu, abych osvobodil Gilada Šalita. Kdybych tam byl, mohl bych být nápomocen. Věnovali jsme mnoho let tomu, aby byli dopadeni a zatčeni opravdoví teroristé, a Hamas nyní usiluje o jejich propuštění výměnou za Šalita. To se nesmí stát,“ řekl Júsif v telefonickém rozhovoru. Izraelského vojáka Šalita unesli palestinští radikálové roku 2006 do pásma Gazy a Hamas ho chce vyměnit za stovky radikálů vězněných v Izraeli. 

Mosab působil ve službách Izraele od roku 1996. Údajně si uvědomil, že tak může pomoci zachránit lidské životy. Následujícího roku byl z izraelské věznice propuštěn. Mosab dopomohl například k zatčení vojenského velitele Hamasu ze západního břehu Jordánu Ibráhíma Hamída nebo zakladatele milicí napojených na stranu Fatah Marvána Barghútího i jeho jmenovce Abdalláha Barghútího, který byl pyrotechnikem Hamasu.    

Palestinec Júsif nevěří, že palestinský Fatah, který vládne západnímu břehu, uzavře mír s Izraelem. Hamas, ovládající pásmo Gazy, to podle něj neučiní zcela určitě. „Hamas to nemůže udělat, protože je to v rozporu s tím, co jim přikazuje jejich bůh. Nemohou mít mír s bezvěrci, mohou s nimi uzavřít jenom příměří. Nikdo to neví líp než já. Zabíjejí i Palestince! Bez váhání lidi zmasakrují v mešitě nebo je vyhodí z 15. či 17. poschodí, jak to dělali za puče v Gaze (roku 2007). Izraelci nikdy nic podobného nedělají. Palestince chrání víc než vedení Hamasu nebo Fatahu,“ řekl Júsif.