Britský premiér se omluvil dětem odvlečeným do kolonií

Londýn - Britský premiér Gordon Brown se oficiálně omluvil za deportace dětí z dětských domovů do zámořských kolonií. Od 17. století až do 60. let minulého století vláda v Londýně poslala za moře přes 130 tisíc dětí z chudých rodin. Řada z nich byla zneužívána. Většina skončila v Austrálii, Kanadě, Novém Zélandu a v Jižní Africe.

Děti měl v zámořských koloniích čekat lepší život, než v sirotčincích a dalších ústavech pro chudé. Místo toho musely často těžce pracovat na farmách, byly sexuálně zneužívané a násilně oddělované od sourozenců. 

„Každému z těchto někdejších dětí i jejich rodinám, všem, kteří tady jsou s námi i těm, kteří jsou roztroušeni po celém světě, každému z nich říkám: Je nám to velmi líto. Byly podvedené a je nám líto, že byly poslané pryč ve věku, kdy byly nejzranitelnější,“ omluvil se dnes britský premiér Gordon Brown. 

První stovka dětí odplula z Londýna do Virginie v roce 1618. Celkem Británie poslala do svých kolonií 130 tisíc dětí. Většinu mezi 3 a 14 lety věku. Program dětské migrace pokračoval i po druhé světové válce. Přes 8 tisíc jich skončilo v Austrálii a na Novém Zélandu. Řadě z nich úřady lhaly, že jim rodiče zemřeli. Teď chce Británie potomky a rozdělené rodiny odškodnit a znovu spojit. Premiér Brown už oznámil vytvoření fondu ve výši 6 milionů liber, který tomu má pomoci. 

„Tyto děti jsme zklamali. Je nám líto, že trvalo tak dlouho, než jsme přišli s touto úplnou a bezpodmínečnou omluvou,“ dodal dnes britský premiér v parlamentu, kde jeho vystoupení naslouchalo i 60 účastníků programu odvezených do bývalých kolonií. K omluvě se připojila i opozice. 

Podle ředitelky nadace pro dětské migranty Margaret Humphreysové, která se celé věci věnuje přes 20 let, se problém dlouho přehlížel a ignoroval, a proto i omluva přišla tak pozdě. „Nejkrutější bylo říci stovkám nejmladších dětí, že jejich rodiče jsou mrtví a že je jejich země nechce,“ řekla v televizním rozhovoru.

Britská vláda vyslala do kolonií 130 tisíc dětí
Britská vláda vyslala do kolonií 130 tisíc dětí