Austrálie se zlobí, že vrazi člena Hamasu zneužili její pasy

Canberra - Austrálie žádá vysvětlení a plnou spolupráci izraelských úřadů při vyšetřování nedávné vraždy vysokého představitele hnutí Hamas Mahmúda Mabhúha, ke které došlo v Dubaji. Vrazi při ní zneužili i pasů a identity australských občanů. Indicie nasvědčují tomu, že za vraždou stojí izraelské tajné služby.

Na vraždě vysokého představitele Hamasu v dubajském hotelu se podílelo celkem 26 lidí. Kromě Austrálie atentát pobouřil i evropské země. V případu totiž figurují identity a falešné pasy občanů z Německa, Irska, Velké Británie a Francie. Izrael zatím svoji účast v akci nepotvrdil ani nevyvrátil a čeká, jaké důkazy vyšetřovatelé objeví. 

Ukradená identita a falešné pasy, kterými se vrazi prokazovali, se Austrálii nelíbí. Jasně své stanovisko vyjádřil v rozhlasovém rozhovoru australský premiér Kevin Rudd: „V této otázce nezůstaneme nečinní a při vyšetřování obrátíme doslova každý kámen.“ 

Na kobereček tak musel izraelský velvyslanec. Australskému ministrovi vnitra vysvětloval, jestli se na vraždě Mahmúda Mabhúha, ke které došlo 20. ledna, podílely izraelské síly. „Jasně jsem mu vysvětlil, že pokud vyšetřování prokáže, že se na zneužití australských pasů podílely izraelské úřady, nebude to Austrálie považovat za přátelský čin,“ řekl po schůzce australský ministr zahraničí Stephen Smith.