Indie a Pákistán obnovily po útocích v Bombaji diplomatické vztahy

Dillí - Indie a Pákistán dnes obnovily diplomatické rozhovory. Ty vyhasly po teroristických útocích v Bombaji v listopadu 2008, kdy pákistánští teroristi zabili víc než 170 lidí. Obnovení dialogu by mohlo zmírnit stávající napětí mezi jadernými velmocemi, které se dlouhodobě přou třeba o území Kašmíru. Na zklidnění situace čeká i Západ v čele s USA, od Pákistánu chce plnou soustředěnost v boji s Talibanem.

Tajemnice indického ministerstva zahraničí Nirupama Ráová a její pákistánský kolega Salman Bašir spolu v Dillí hovořili tři hodiny. Ještě před samým začátkem rozhovoru se nicméně objevily neshody ohledně jeho témat. Pákistán trval na okamžitém návratu k širokému dialogu, zatímco Indie chtěla soustředit jednání na terorismus. Indie a Pákistán nicméně „zůstanou v kontaktu“, aby vybudovaly vzájemnou důvěru, prohlásila Ráová po schůzce.

Útoky v Bombaji trvaly v roce 2008 od 26. do 29. listopadu. Atentátníci, kteří absolvovali několikaměsíční profesionální výcvik, si vzali na mušku desítku cílů –  dva luxusní hotely, kavárnu, nádraží, kino, nemocnici nebo sídlo bombajského ústředí židovského chasidského hnutí. 

Atentátníci žádali propuštění všech islámských radikálů z indických věznic. Nejdřív zaútočili bombami a střelnými zbraněmi, teprve pak obsadili hotely a židovské středisko. Až po několika hodinách je zneškodnily indické speciální jednotky.

Devět útočníků zemřelo, desátý stanul před soudem. Indie za pachatele označila islamistickou organizaci se sídlem v Pákistánu. Po dalším šetření Pákistán připustil, že útoky byly připraveny na jeho území. Důsledkem atentátů bylo velmi silné zostření vzájemných vztahů obou zemí. Situaci se snažily zlepšit například Spojené státy. Pákistán vyzvaly ke spolupráci, Indii ke zdrženlivosti.