Janukovyč složil prezidentskou přísahu

Kyjev – Nově zvolený prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč se dnes slavnostně ujal úřadu. V Parlamentu pronesl slavnostní přísahu na ústavu, a stal se tak čtvrtým ukrajinským prezidentem od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Inaugurační slavnost ignorovali Janukovyčovi političtí rivalové, slavnost bojkotovala i premiérka Julija Tymošenková, kterou Janukovyč ve volbách porazil a která dosud jeho vítězství neuznala.

Janukovyč se po několika letech vrací na politické výsluní. Dnes složil prezidentský slib. Devětapadesátiletý Janukovyč přísahal, že jako prezident bude bránit suverenitu a nezávislost Ukrajiny. Svou politiku chce orientovat jak na Evropskou unii, tak k Rusku.

Podle Janukovyče by se Ukrajina za jeho vlády měla stát „evropským nezúčastněným státem“. „Ukrajina si vybere takovou zahraniční politiku, která státu umožní získat maximální výsledky z rozvoje rovnoprávných a vzájemně výhodných vztahů s Ruskem, Evropskou unií, Spojenými státy a dalšími vládami,“ prohlásil Janukovyč.

První zahraniční cesta nového prezidenta by měla vést do Bruselu. Janukovyč v projevu zároveň upozornil, že se Ukrajina potýká s obrovskými dluhy, chudobou, upadající ekonomikou a rozsáhlou korupcí. 

Slavnostního slibu se odmítla zúčastnit premiérka Julija Tymošenková, která Janukovyče jako prezidenta po prohře v prezidentských volbách neuznala. 

Přísaha nového ukrajinského prezidenta je tečkou za pětiletým funkčním obdobím Viktora Juščenka, který se do čela země dostal po takzvané Oranžové revoluci.

Inauguraci doprovázela silná bezpečnostní opatření. V ulicích kolem Parlamentu bylo v plné pohotovosti na 4 000 policistů a příslušníků vojsk ministerstva vnitra. K žádným incidentům ale nedošlo a nejsou zprávy, že by něco slavnostní ovzduší inaugurace narušilo.

Viktor Janukovyč
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24