EU nepostupuje v boji za zrušení kanadských víz pro Čechy dost rázně

Brusel – Evropská komise nepostupuje v boji za zrušení vízové povinnosti, kterou Čechům loni v červenci jednostranně obnovila Kanada, dost razantně - myslí si to český ministr vnitra Martin Pecina, který dnes v Bruselu otázku víz projednával se svými kolegy z členských zemí. Česko proto necítí v tomto ohledu v Evropské unii dostatečnou podporu, dodal Pecina.

Praha požádala po zavedení kanadských víz o pomoc partnery v EU. Zatím se ale žádný členský stát výrazně za Česko nepostavil. Evropská komise sice už loni na podzim pohrozila, že pokud nepodnikne Ottawa vstřícné kroky, doporučí zemím EU zavedení víz pro kanadské diplomaty. Od té doby ale žádné další akce komise nepodnikla.

„Překvapilo mě, že nikdo ze starých členských států se k tomu nevyjádřil. To mě překvapilo a trošku mě to mrzelo, protože jestli jsme sedmadvacítka, tak bychom tu solidaritu měli projevovat všichni spolu, a nikoli staré členské státy zvlášť a nové zvlášť,“ komentoval nečinnost v EU Pecina. 

Video Telefonát Barbory Šámalové
video

Telefonát Barbory Šámalové

„Já jsem na zásadu solidarity apeloval. Je to první případ, kdy byla státu EU zavedena víza. My jsme historicky první. A já si tedy ty projevy solidarity samozřejmě představuji jinak,“ řekl Pecina. Ministr dodal, že Česko jako malá země zatím nemůže vyvinout na Kanadu dostatečný tlak. „My ho jako malá země vyvinout neumíme,“ uvedl.

Komise je aktivní

Členka komise Cecilia Malmströmová dnes ujistila ministra Pecinu, že komise uspořádá v polovině března setkání expertů, kteří by se měli postupem vůči Kanadě zabývat. „Komise je aktivní,“ myslí si Malmströmová. Komise zatím prosazuje klidné řešení a nechce přistupovat k nějakým protiopatřením. Pokud ale prý Kanada nepodnikne vstřícné kroky, je komise ochotná podpořit zavedení víz pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů.

I španělský ministr bezpečnosti Alfredo Pérez si myslí, že je komise v boji proti zrušení víz dost aktivní. Poznamenal, že Kanada k Čechům přistupuje nepřijatelně a bezdůvodně. „Všichni tlačíme s jedním cílem,“ podotkl.

Ministr Pecina se ale nechce spoléhat jen na podporu komise a bude usilovat o to, aby se znovuzavedení vízové povinnosti pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů dostalo na program dubnové rady ministrů vnitra. Dodal, že o všem budou jednat i ministři zahraničí a zřejmě to nadnese i premiér Jan Fischer na březnovém summitu EU.

Velvyslanectví Kanady
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24