Projekt patologů z Motola získal první Cenu veřejnosti

Praha - Historicky první Cenu veřejnosti za nejlepší vědecký výzkum dostal projekt patologů na vyšetřování vzorků svalu při těžké svalové slabosti. Cenu dnes předala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková docentu Josefu Zámečníkovi z Fakultní nemocnice Motol. V hlasování návštěvníků webu ministerstva získal 1574 hlasů. Celkem hlasovalo o deseti projektech 11 700 lidí.

Zámečníkův tým zkoumal, jak při mikroskopickém vyšetření vzorku svalu odlišit skutečnou těžkou svalovou slabost od chorob, které ji věrně napodobují. „Zjistili jsme velmi zajímavou věc, která ve světě vzbudila poměrně značný rozruch, že některé mikroskopické znaky k tomuto onemocnění vůbec nepatří. Na podkladě toho jsme připravili postupy, jakými se dá vyhnout diagnostickým chybám a stanovit přesnou diagnózu, aby pacient mohl být správně léčen,“ popsal projekt Zámečník.

Moderní patologie pomáhá hlavně živým

Neskrýval radost nad tím, že zvítězil projekt z oboru patologie. O tomto oboru má podle něj veřejnost zkreslené představy. Lidé nevědí, že moderní patologie pomáhá hlavně živým - patolog v laboratoři u mikroskopu stanoví přesnou diagnózu, bez toho by nebyla možná efektivní léčba. „Získal-li sympatie veřejnosti projekt, který vznikl na pracovišti patologie, je to moje velká radost. A je to povzbudivý signál pro celý náš obor,“ shrnul.

Druhý nejvyšší počet hlasů, 1264, získal projekt profesora Miloše Adamce z Institutu klinické a experimentální medicíny ověřující v experimentu transplantaci tenkého střeva. Třetí místo s 1056 hlasy obsadil tým docenta Roberta Holaje z Všeobecné fakultní nemocnici srovnávající změny na cévách u nemocných s různými formami vysokého tlaku.

Jurásková řekla, že vypsáním cen veřejnosti chce ministerstvo posílit komunikaci mezi zdravotníky a veřejností. „Zajímají nás názory pacientů a činíme v tom kroky, protože si uvědomujeme, že komunikace mezi zdravotníky a veřejností je mimořádné problémové a důležité téma,“ řekla. Pro příští hlasování tedy bude nově součástí odborného popisu projektů i stručný popis srozumitelný laikům. „Jsme přesvědčeni o tom, že čím více informací dáme veřejnosti, čím více ji zapojíme i do procesů posuzovacích a rozhodovacích ve zdravotnictví, tím vyšší bude míra spolupráce a tím vyšší bude společný úspěch,“ vysvětlila ministryně.