Ruská policie prý zná vraha aktivistky Estěmirovové

Moskva - Ruští vyšetřovatelé údajně znají totožnost pachatele loňské nájemné vraždy čečenské ochránkyně lidských práv Natalje Estěmirovové. Jméno sice neuvedli, podle agentury Interfax nicméně vrah policistům prý stále uniká. Jméno osoby nebo osob, které si vraždu objednaly, policie nezná. Informaci o známé totožnosti vraha ale posléze popřel šéf nevládní organizace Memorial, pro niž padesátiletá Estěmirovová na Kavkaze pracovala.

Padesátiletá Estěmirovová byla aktivistkou ruské opoziční skupiny Memorial. Loni 15. července byla unesena v Grozném a později bylo její mrtvé tělo nalezeno v sousedním Ingušsku. Memorial přičetl odpovědnost za tuto vraždu čečenskému proruskému prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi, který to rezolutně popřel. Nad vraždou vyslovil pobouření ruský prezident Dmitrij Medveděv a nařídil zevrubné vyšetřování.

„Moji kolegové se spojili s představiteli vyšetřovací skupiny, která se vraždou Estěmirovové zabývá, a ti informaci o zjištění jména vraha popřeli,“ řekl později šéf Memorialu Oleg Orlov.

Estěmirovová shromažďovala důkazy o porušování lidských práv v Čečensku od počátku druhé rusko-čečenské války v roce 1999. Spolupracovala také s investigativní novinářkou Annou Politkovskou, další kritičkou války Ruska proti separatistům na Kavkaze. Ta byla zastřelena ve svém domě v Moskvě v roce 2006 a její vražda nebyla dosud objasněna.

Ruská vězeňská služba
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24