Nablýskaný Vancouver má i svou temnou stránku

Vancouver – Kanadský Vancouver tradičně vyhrává žebříčky míst, kde se žije nejlépe na světě. Nejenom během olympiády je cílem davů turistů díky své pohádkové poloze, kde jsou pláže hned za městem a do hor sotva půlhodina. I když patří k městům s nadprůměrnou kvalitou života, má zároveň i rozsáhlou a nechvalně známou čtvrť drogově závislých: Downtown Eastside.

Problémy této čtvrti drogově závislých a jejich dealerů vynikly v olympijském lesku ještě o něco víc. Kdysi to byla nejluxusnější část města, dnes centrum drogového byznysu a výkladní skříň jeho následků. Bují to prostituce, vraždy a loupeže. Návštěvník Vancouveru nemůže Eastside Downtown minout, město tedy hasí škody. Chystá projekty, které by měly nejhorší část města změnit v jeho pýchu. Chce problém zvládnout do roku 2015.

Mark Steinkampf, policista a zakladatel projektu Odd Squad, viděl za 15 let padat lidi na dno, viděl, jak je drogy připravují o všechno v životě a nakonec i o život. Viděl toho tolik, že se rozhodl nenechat si to pro sebe. „Chceme lidem ukazovat, co jsou drogy zač. Jak zničí člověka i jeho rodinu. To nejsou příběhy jenom tohoto místa, to jsou příběhy, které se dějí po celém světě,“ říká.

Někteří místní si v této souvislosti stěžují, že město mělo šanci využít po olympiádě ubytování pro sportovce v olympijské vesnici. Mohlo prý být adaptováno na byty pro chudé, místo toho bude po akci přeměněno na luxusní byty.

/*json*/{"map":{"lat":49.2836518757,"lng":-123.092107773,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.281251,"lng":-123.093406,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/