Pumový útok v Kábulu si vyžádal nejméně 17 mrtvých

Kábul - Nejméně 16 lidí, z toho čtyři Indy, zabil sebevražedný útok v Kábulu. Přes 30 lidí je podle afghánské policie zraněných. Sebevrah odpálil bombu u hlavního nákupního centra, policie pak v přestřelce zabila dva další útočníky. K akci se přihlásil Taliban, proti kterému vede armáda a mezinárodní jednotky velkou ofenzívu v Hílmandu na jihu země. Poslední měsíc byl v Kábulu relativní klid, naposledy udeřili ozbrojenci podobným způsobem 18. ledna.

Afghánská policie dokazuje, že je silnější než dřív. Po výbuchu u kábulského největšího nákupního centra, kde odpálil sebevrah, další dva útočníky zneškodnila. Policisté oblast uzavřeli, přestřelka s ozbrojenci trvala několik hodin. Ozvalo se i několik menších výbuchů. 

Explozi ale nikdo nezabránil, přestože je Kábul plný hlídkových stanovišť, která mají ozbrojence zastavit. Výbuch si vyžádal značný počet obětí. A to i když atentátníci zaútočili brzy v půl sedmé, v den, kdy začíná muslimský víkend a kdy navíc pršelo. Ulice byly skoro prázdné. Mezi oběťmi je několik Indů z hotelu z blízkosti exploze. 

V Kábulu byl přes měsíc klid, naposledy talibanci udeřili 18. ledna. U vládních úřadů a nákupního centra zabili 12 lidí. I k dnešní akci se přihlásil Taliban. Mezinárodní jednotky společně s afghánskou armádou proti němu vedou už 14 dní velkou ofenzívu v jihoafghánské provincii Hílmand. Útok je také první větší akcí Talibanu od zatčení jednoho z jeho vůdců Mully Baradara v Pákistánu.